Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
  • "Спадщина у небезпеці!"

    Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

    » Читати більше

    Контакти:

    НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
    м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

    тел.: (03849) 7-47-71
    факс.: 9-16-97
    http://niazkamenec.org.ua
    niazkamenec@gmail.com

  • Відновлення Польської брами

    АвторАвтор: admin  Опубліковано: 18-04-2012 

    Польська брама

    Надбрамна башта (Ковальська №1) є пам’яткою архітектури національного значення ХVІ ст. (охор. № 727/8), входить до комплексу споруд Польської брами, перебуває у державній власності і знаходиться на балансі НІАЗ „Кам’янець“. Вивчення споруди розпочалося в 1962 р., коли в процесі дослідження руїн комплексу реставратором Євгенією Пламеницькою було виявлено засипані два нижніх яруси Надбрамної башти з передукріпленням-барбаканом. Наприкінці 1960-х рр. Є.Пламеницька розробила проект консервації цих руїн. В 1967 р. було продовжено дослідження комплексу, відкопано нижній проїзний ярус Надбрамної башти і барбакану з трьома готичними арками. Тогочасне бачення історичного вигляду Польської брами було представлено Є.Пламеницькою в науковій реконструкції, опублікований нею у журналі „Наука і суспільство“ (1966 р., № 8 ).

    Для збереження об’єкту від руйнації 1967 р. було розроблено необхідний для відкриття фінансування реставраційних робіт ескізний проект реставрації комплексу Польської брами у мінімально необхідному складі (автор Є.Пламеницька). В подальшому передбачалося продовження комплексних досліджень і розроблення повного робочого проекту реставрації. В 1967 р. робочі креслення було виконано лише по Наскельній башті та по даху Надбрамної башти. Роботи провели на поч. 1970-х рр.: Надбрамну башту накрили реставраційним дахом, відреставрували Наскельну башту, спорудили підпірний мур і сходи для спуску до комплексу, впорядкували прилеглу територію. 1977 р. було виконано невеликий обсяг проектних робіт по реставрації окремих бійниць. На цьому фінансування припинилося на 30 років. Дослідження Надбрамної башти з барбаканом не було завершено.

    У 1994 р. згорів відреставрований на Надбрамній башті дах. Для його відновлення дирекція НІАЗ „Кам’янець“ отримала дозвіл на використання проекту 1962 р., погодженого Державною службою з питань національної культурної спадщини в січні 2008 р. Втім, виконати роботи не встигли: в січні 2009 р. внаслідок тривалої дії атмосферних опадів обрушилася розшарована тріщинами північна стіна башти, яка вище першого ярусу була завтовшки 0,7 м. У березні 2009 р спеціалізованою організацією „Науково-проектний та інформаційно-консультативний центр (НПІКЦ „Донжон“)“, яка мала державну ліцензію на виконання проектно-реставраційних робіт, виконує відповідно до ДБН А.2.2-6-2008 (п. 2.3.4). інженерне обстеження всього комплексу Польської брами, задокументоване актом та рекомендаціями щодо подальших робіт на пам’ятці. В акті стан Надбрамної башти (Ковальської №1) було визнано гостроаварійним, що вимагає термінового проведення першочергових протиаварійних робіт.

    Комісією з питань надзвичайних ситуацій Хмельницької облдержадміністрації обрушення стіни Надбрамної башти було визнано як надзвичайна подія. На виконання доручення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з резервного фонду України на виконання протиаварійних ремонтно-реставраційних робіт на Надбрамній башті НІАЗ підготував пакет документації, використавши наявний в архіві Заповідника проект консервації 1962 р.

    Польська брама

    Для проведення першочергових протиаварійних і ремонтно-реставраційних робіт на комплексі Польської брами Кабінет Міністрів України розпорядженням №1323-р від 29 жовтня 2009 р. виділив необхідні кошти Міністерству регіонального розвитку і будівництва України. На виконання даного розпорядження наказом по Мінрегіонбуду було затверджено Перелік витрат першочергових протиаварійних і ремонтно-реставраційних робіт і визначено Замовником робіт КП «Служба єдиного замовника» Кам’янець-Подільської міської ради.

    Роботи з ліквідації аварійного стану виконувалися згідно ДБН А.2.2-6-2008 (п. 2.3.4) за проектною документацією на протиаварійні та реставраційні роботи, розробленою в листопаді 2009 р. НПІКЦ „Донжон“ на підставі виконаного в березні 2009 р. інженерного обстеження, матеріалів досліджень 1970-х рр., а також додаткових архітектурних досліджень, проведених в березні–жовтні 2009 р. (науковий керівник, автор проекту О.Пламеницька). Через те, що в 1970-х рр. дослідження Надбрамної башти не було завершено в повному обсязі, в процесі досліджень 2009 р. було проведено додатковий обсяг науково-дослідних робіт, які разом з матеріалами 1970-х рр. дозволили поточнити попереднє реставраційне рішення, покладене в основу ескізного проекту і внести в нього зміни на стадії розроблення робочих креслень. Згідно з методикою реставрації ескізний проект може коригуватися на всіх стадіях реставраційних робіт у разі виявлення нових даних.

    Наукове керівництво та авторський нагляд за протиаварійними і ремонтно-реставраційними роботами здійснював головний архітектор НПІКЦ „Донжон“ О.Пламеницька, технічний нагляд - КП „Служба єдиного замовника“ (виконавець В.Федоренко), підрядні роботи виконано спеціалізованою будівельною організацією ПП „Євробілдінг“.

    В результаті було проведено протиаварійні роботи на Надбрамній башті та Барбакані, в перебігу яких виконано першу чергу реставраційних робіт, а НПІКЦ „Донжон“ не завершив розроблення проекту реставрації Польської брами – Надбрамної башти, Барбакану та прискельного Каземату .

    Оскільки Польська брама розташована на території каньйону р.Смотрич, подальше її пристосування і використання суттєво доповнить його ландшафт як знакового туристичного об’єкту міста.

  •