Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  http://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • 40 пам'яток архітектури, які варто побачити туристу
  в Кам'янці-Подільському.

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-12-2012 
   

  Руський магістрат (Будинок  Киріака),17-19 ст. – будинок, що належить війту руської громади Киріаку, а в 1658-1670 роках розташовується руський магістрат до його скасування. Сьогодні це один із зразків народного житла 17 ст. прикрашений водозливом у вигляді дракона, де розміщується адміністрація НІАЗ «Кам'янець».

   

  Будинок духовної семінарії,18-19 ст. -   учбовий корпус православної духовної семінарії в стінах якої навчались видатні діячі, такі як Михайло Достоєвський, Степан Руданський, Микола Леонтович, Анатолій Свідницький та ін. В пам’ятці архітектури зараз розташована картинна галерея.

   

  Каплиця Св. Параскевії П’ятницької – споруджена на місці вірменської церкви 14-15 ст. , яка вважалася храмом вірменських купців.

   

  Палац Чарторийського,16-19 ст. – зразок палацової архітектури Кам’янця в стилі ренесансу та бароко, що належав в 18 ст. польським магнатам Чарторийським. Тепер тут розмістилося греко-католицьке парафіяльне управління.

   

  Церква Троїцька,14 ст.  – один з найдавніших храмів Поділля споруджений за правління князів Коріатовичів.

   

  Кам’янець-Подільський комерційний банк, 19 ст. – будинок в еклектичному стилі, відкритий в Кам'янці-Подільському 1898 року. Оскільки 1909 року до Південноросійського банку добровільно приєдналися Московський міжнародний торговий і Орловський комерційний банки, то новоутворений банк назвали Об'єднаним або комерційним.

   

  Верхня Польська брама:Кушнірська вежа, 16ст. і Вітряна брама,18 ст. –влаштована польським королем Стефаном Баторієм, реставрована та розширена королем польським Станіславом Августом в 1785році. Фортифікаційна споруда,яка захищала місто з півночі.

   

  Турецькі бастіони,17 ст.. – фортифікаційна аркова споруда з чотирма прогонами, удосконалена турками для зміцнення оборонного рубежу.

   

  Нижня Польська брама,15-16 ст. - унікальна гідротехнічна оборонна споруда, яка не мала рівних в тогочасній Європі, яка сформована на основі давньоруської кам’яної стіни 13 ст.

   

  Сходи Фаренгольца – «ступанні» 19 ст., побудовані за кошти відомого кам'янецького лікаря Фаренгольца і до цього часу пішохідною артерією між Польськими фільварками та Старим містом.

   

  Комплекс кафедрального костелу Святих Апостолів  Петра та Павла,15-19 ст. – культова споруда, яка поєднує культуру двох релігій:християнської та мусульманської. Малим Вавелем Поділля називають костел Святого Петра та Павла за досконалу архітектуру, де знайшли втілення майже всі архітектурні стилі та завдяки значенню Кафедрального костелу в духовному житті краю.

   

  Перша чоловіча гімназія, 19 ст. - класична російська гімназія, що діяла в губернському місті Кам'янці-Подільському у 1833-1919 роках. Сьогодні в стінах даної пам’ятки знаходиться історичний факультет КПНУ ім.. Огієнка.

   

  Руїни Казанського собору  18 ст. - православний собор названий на честь Казанської ікони Божої Матері. Важливою подією в житті міста стало відкриття 30 січня 1890 р. в Казанському соборі давньосховища старожитностей В 1930-1931 роках храм був підірваний.

   

  Церква Св. Апостолів Петра і Павла, 16 ст. – одна із збережених триконкових церков Кам'янця. За «клирковими відомостями» церква споруджена в 1580р.

   

  Будинок Єзуїтського колегіуму 16 ст. – єдиний будинок, що зберігся з часів перебування в місті ордену Єзуїтів  та в підвалах якого вважається існував колодязь, один з трьох, що в давнину існували в центрі міста

   

  Ратуша (Польський магістрат), 15-19 ст. – домінуюча споруда старого міста, яка є найстарішою з поміж усіх ратуш, що збереглися в  Україні. Водночас вона становить цікавий приклад різностильових нашарувань на первісній готичній споруді.

   

  Вірменський (міський) колодязь, 17ст. – побудований за західно - європейськими традиціями, а павільйон  зведений архітектором Яном де Вітте в стилі бароко в 18 ст.

   

  Будинок католицької духовної семінарії, 18 ст.  – побудована на місці трьох невеличких будинків, семінарія пріснувала недовго - 11 років.

   

  Комплекс Домініканського костелу, 15-18 ст. - Перлина-поділля», як його окреслювали поети. Найпрекрасніший храм Поділля і один із перших храмів побудованих в Кам'янці-Подільському, що знаходиться в найвищій точці Старого Кам'янця. В турецький період саме тут турки побудували перший в місті фонтан.

   

  Будинок окружного суду, 19 ст. – найбільший за розмірами кам’яний будинок на площі Вірменський Ринок з простою та лаконічною архітектурою. В 1919 році – Міністерство військових справ уряду Симона Петлюри.

   

  Будинок духовної консисторії, 17 ст. – пам’ятка є приклад міської забудови. Садиба  належала графу Ф. Потоцькому, який подарував її Приказу громадської опіки. У 19-20 ст. будинок є органом церковної управи.

   

  Казематна вежа, 17-18 ст. – приземкувата вежа циліндричної форми. Споруда розташована в  середині житлового кварталу та реконструйована  архітектором Яно де Вітте. Відноситься до південних оборонних споруд , а з 18 ст. як допоміжна будівля гауптвахти.

   

  Будинок Вірменського священика, 15-18 ст. – приклад давньої забудови вірменських кварталів. Протягом декількох століть в будинку проживали вірменські священики та служителі вірменського храму.

   

  Дзвіниця Вірменського собору, 16 ст. – архітектурна домінанта вірменських кварталів, яка виконувала функцію культової та оборонної споруди.

   

  Руїни костелу Св. Миколая, 15-18 ст. – величний храм візантійської архітектури, що був центром життя вірменів, зруйнований у середині 30-х років ХХ століття.

   

  Церква Св. Миколая, 14-20 ст. – найдавніша вірменська церква міста, споруджена за кошти вірменина в 14ст.. Має елементи оборонної архітектури, товсті стіни, могутні контрфорси, вікна під самим зведенням.

   


   

   

  Дзвіниця церкви Св. Миколая, 20 ст. – розташована при вході на церковне подвір’я.

   

  Комплекс Тринітарського костелу, 18 ст. – храм в стилі бароко, кам’яний, однонефний. Таке оздоблення розкриває покликання ордену тринітарів – повернення бранців з неволі на батьківщину.

   

  Міська брама, 16-18 ст. – виникла на основі давньої вежі в 16 ст. через браму був проїзд в місто та навпаки.

   

  Мури при міській брамі, 17-18 ст. – оборонний мур з бійницями  довжиною 197 м., споруджений під керівництвом капітана артилерії Анджея Гловера.

   

  Каземат лабораторія,18 ст. – складений з незвичних для Кам’янця величезних каменів, використовувався для перевірки якості пороху, що виготовляли в порохових млинах р. Смотрич. Лабораторію відносять до найдавніших періодів кам’янецьких фортифікацій.

   

  Бастіон вірменський, 16 ст. – потужна шестигранна кам’яно-земляна споруда  висотою до 12м. з великими амбразурами. Виник в середньовічні часи на основі давніх укріплень під керівництвом військового інженера Камілуса.

   

  Замковий міст, 14-17 ст. – найдавніша інженерна споруда в Україні. Це монолітна споруда, яка з’єднує острів Старого міста з фортецею; насправді являє собою саркофаг, який приховує в середині середньовічний арковий міст.

   

  Старий замок, 12-19 ст. – головний форпост древнього міста, що звівся на стародавніх скелях. Має унікальну історію та безліч таємниць. Входить в список 7 чудес України.

   

  Брама руська, 15-18 ст. – оборонно-гідротехнічна споруда, обладнана шлюзами для підняття рівня води у р. Смотрич, що робило місто неприступним.

   

  Церква Воздвиження Чесного Хреста,18 ст. – перлина українського дерев’яного зодчества, «іграшкова» дерев’яна будівля і могутні мури замку природно злиті в єдине ціле.

   


   

   

  Казарми фортеці, 18 ст. – величезні споруди, які займають територію майже 100Х100 м.. Автор проекту казарм був польський військовий архітектор Станіслав Завадський.

   


   

   

  Церква Святого Георгія, 19 ст. – монументальна споруда збудована на місці старої дерев’яної церкви в давньоруському архітектурному стилі. Церква є окрасою мікрорайону Польські фільварки.

   


   

   

  Церква Покрови Богоридиці, 19 ст. – побудована на місці старої споруди в стилі пізнього класицизму на зразок візантійської хрестовокупольної системи. Храм знаходиться на найвищій точці мікрорайону Руські фільварки.

     
    Порохові склади розташовані в заплаві річки Смотрич, саме  на повороті. В історичній літературі існує думка, що склади були побудовані в 1730 р., чи то на місці більш ранніх чи неподалік від них.

 •