Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  http://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • Паспортизація в НІАЗ "Кам'янець"

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 18-04-2012 

  З метою збереження історико-культурної спадщини українського народу та забезпечення її відродження впродовж 2005-2010 років відділ наукових досліджень НІАЗ «Кам’янець» у співпраці з Управлінням реставрації та збереження історичної спадщини Міністерства регіонального розвитку і будівництва України провели паспортизацію пам’яток архітектури національного значення, що перебувають на балансі НІАЗ «Кам’янець». Нами виготовлені паспорти та облікові картки на такі об’єкти:

  - Комплекс споруд Польської брами

  - Ковальська башта №3(Наскельна)

  - Ковальська башта №1(Надбрамна)

  - Ковальська башта №2(Настінна)

  - Передукріплення

  - Прибережна башта

  -Руська брама з баштами та укріпленнями

  - Наскельна башта (Вартова)

  - Передукріплення (Барбакан)

  - Надбрамна башта

  - Прибережна башта

  - Напівбашта з галереєю

  - Прибрамна башта

  - Казематна куртина

  - Мури

  - Башта на броді

  - Башта Казематська (Башта Казематна )

  - Кравецька башта(Різницька,Слюсарська )

  - Різницька башта(Кушнірська)

  - Башта Гончарська (Різницька)

  - Костел монастиря домініканок з келіями

  - Костел св.Михаїла

  - Келії

  - Монастир тринітарів

  - Костел Святої Трійці

  - Дзвіниця

  - Огорожа

  - Здвиженська церква у Карвасарах (Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця)

  - Петропавлівська церква ( церква Св. апостолів Петра і Павла та огорожа з брамою)

  - Миколаївська церква (Церква Св.Миколая з дзвіницею та огорожею)

  - Башта вірменського костелу (Башта (дзвіниця), Костел Св.Миколая(фундаменти), Брама і огорожа)

  - Башта (дзвіниця) вірменського костелу

  - Міська брама

  - Міська (Михайлівська) брама

  - Каземат-лабораторія

  - Будинок руського магістрату

  - Будинок комерційного банку (Банк комерційний)

  - Палац Чорторийських

  - Грот-колодязь з фундаментами житлового будинку

  - Вірменські склади

  - Будинок першої російської гімназії

  - Будинок єзуїтського колегіуму

  - Брама Підзамецька

  - Порохові склади

  - Міські мури (Мури при Міській брамі (мури по вул.Замковій), Мури над Руською брамою (мури по вул.Успенській) , Мури при Польській брамі (мури по Старопоштовому узвозу)

  - Вірменські бастіони (Батарея Св.Терези)

  - Турецькі бастіони (батарея Св.Марії)

  - Кріпосний міст (Замковий)

  Також подаємо перелік паспортів на пам’ятки місцевого значення:

  - Житловий будинок,Польський ринок 4а,

  - Житловий будинок,Польський ринок 4б,

  - Гідроелектростанція,

  - Житловий будинок та підпірні мури(по вул. Госпітальній)(уточнена назва Садиба з підпірними мурами(Будинок коменданта фортеці), вул.Вірменська,2а.

  Працівники заповідника не обмежують свою діяльність на обліку пам’яток, що знаходяться під наглядом нашої організації. На замовлення Управління культури, туризму і курортів Хмельницької обласної державної адміністрації НІАЗом «Кам’янець» проводиться виявлення пам'яток архітектури у Хмельницькій області, їх наукове вивчення з використанням архівних матеріалів, паспортизація, обстеження та опис. В ході роботи насамперед ми визначаємо приналежність об’єкта дослідження до категорії, фіксацію первинної та сучасної назви, поштової адреси, фіксацію функціонального призначення та використання.

  За останній рік нами виготовлено паспорт та облікову картку на пам’ятку архітектури національного значення у м.Старокостянтинові - Замок (Замок князів Острозьких), 1571р. (уточнене датування 1561-1571р.р.), охоронний№765. На краю мису, утвореному злиттям річок Ікопоті та Случ, знаходиться Замок. До наших днів збереглись: В’їзна башта (нижній рівень), Оборонні мури з боку міста, Південно-західна оборонна башта, Палац – резиденція князів, Замкова церква (Свято-Троїцька) котра є одночасно фортифікаційним укріпленням - одна з найраніших будівель та Дзвіниця. Споруди замку добре видні з південно-східного боку (від р.Случ). Замок знаходиться у візуальному просторовому зв’язку з іншою пам’яткою національного значення, котра на сьогодні нами опрацьовується - Оборонною баштою, що домінує над Старим містом. Ядром Комплексу споруд виступає семиярусна Оборонна башта-донжон, 16-18ст., охоронний №1701. До неї з північного боку прибудовано Костел (руїни),1612р..

  Проведена цікава робота по виявленню пам’яток архітектури і підготовка документації для постановки на державний облік. Запропоновано для внесення до категорії пам’яток національного значення у с.Підлісному Мукареві Дунаєвецького району Костел Св.Йосипа Обручника Пресвятої Діви Марії, датований1859-1872р.р. Компактний за своїм об’ємом і виразний за силуетом костел представляє інтерес як характерний, добре збережений зразок неоготики в архітектурі Поділля.

  Пропонується для внесення до категорії пам’яток місцевого значення у с.Хребтіїв Новоушицького району Садибу Патона, датовану 18ст.-першою половиною 19ст. Садиба розташована на верхньому плато гірського хребта у мальовничій місцині головним фасадом орієнтована в бік каньйону.

  Пам'ятка представляє інтерес як характерний зразок забудови заміської садиби з влаштуванням постачання води локально в окремому будинку.

  У смт. Чорному Острові Хмельницького району зберігся Палац, першої половина 19ст., що входив до комплексу Садиби Пшездзецьких. Пам'ятка представляє інтерес як характерний зразок забудови заміської садиби палацового типу 19ст. із добре збереженими інтер’єрами, декором та творами мистецтва.

  Поодиноким прикладом цивільного адміністративного будинку є Волосне правління у с.Заміхові Новоушицького району датовано кін.19ст. поч..20ст. Симетричний план, чіткий декор, вдало знайдені пропорції всієї споруди дають змогу віднести будівлю волосного правління до реєстру пам’яток місцевого значення Хмельницької області.

  На сьогодні НІАЗом «Кам’янець», відділом наукових досліджень опрацьовується матеріал зібраний під час відрядження у с.Тихомель, Білогірського району на монументальну пам’ятку протестанської конфесії – Аріанську каплицю, 16-18ст.. Ця споруда є унікальною пам'яткою історії та архітектури, яка не зустрічається в жодному місці України.

  Нововиявлені об’єкти вносимо до проекту реєстру пам’яток області.

  Підгот. архіт.Л.Свінціцька


  1.Замок (Замок князів Острозьких) ,м.Старокостянтинів
   
   
  2. Комплекс споруд оборонної башти, м.Старокостянтинів
  IMG_6513  
     
  3. Костел Св.Йосипа Обручника Пресвятої Діви Марії , с.Підлісний Мукарів, Дунаєвецький р-н.
  Изображение 094  
  Изображение 116  
  4. Садиба Патона, с.Хребтіїв, Новоушицький р-н.
  IMG_0689  
  IMG_0728  
  5.Палац складова комплексу Садиби Пшездзецьких, смт.Чорний Острів.
  DSCF2266
     
  6. Волосне правління.
  DSCF1947  
  DSCF1951  
  7.Аріанська каплиця.
   

   

 •