Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
  • "Спадщина у небезпеці!"

    Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

    » Читати більше

    Контакти:

    НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
    м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

    тел.: (03849) 7-47-71
    факс.: 9-16-97
    http://niazkamenec.org.ua
    niazkamenec@gmail.com

  • І знову виставка.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 25-06-2019

    Згідно з указом Президента України «Про День архітектури України» від 17.06. 1995р. щорічно 1 липня відзначається свято День архітектури України у Всесвітній день Архітектури.

    Цього року в рамках святкування Всесвітнього дня архітектури та Дня архітектури України у НІАЗ «Кам’янець» планується проведення виставки «Місто очима студентів». Виставка створюється на основі дипломних проектів студентів Кам’янець-Подільського коледжу будівництва, архітектури та дизайну. До організації виставки долучаються Обласна Спілка архітекторів і колектив Заповідника.

    Запрошуємо усіх бажаючих 1 липня о 15.00 приєднатися до святкування Дня архітектури України і завітати в конференц-зал Заповідника на урочисте відкриття виставки, яка діятиме з 28.06 по15.07 2019 р.

    Науковий співробітник Т. Герасимчук

    Новинки лекційних матеріалів.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 25-06-2019

    В фондах НІАЗ «Кам’янець» з’явився цікавий матеріал лекції «Кам’янець промисловий». З матеріалів лекції дізнаємося про те, що в кінці 16 століття в Кам’янці нараховувалося близько 400 ремісників, які були організовані в ремісничі цехи, а згодом були реорганізовані в ремісниче управління, яке провело переатестацію майстрів, ревізію незаконно утримуваних пекарень та майстерень. В 1902 році цехи, як організація, були ліквідовані.

     Детальніше

    ГЛЕЧИК З СЕРЕДНЬОВІЧНОГО ГОРНУ

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 19-06-2019

    У дворику Руського магістрату, де сьогодні розташований адмінкорпус НІАЗ «Кам’янець», з’явився новий об’єкт показу, що виник внаслідок реалізації креативного задуму працівників Заповідника - показати підйомний археологічний матеріал з горна, який виявлено по вул. Татарській у 2016 р. співробітниками ДП ОАСУ «Подільська археологія».

    Основою інсталяції є металевий каркас у вигляді середньовічного горщика, який заповнено фрагментами вінчиків, денець, стінок та ручок керамічних посудин. Такий посуд випалювався у горні та, ймовірно, внаслідок низької якості не був використаний. Всі уламки можна розглянути крізь металевий каркас.

    Мол. науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» Р. Нагнибіда.

    Відновлення свідка історичних подій

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 04-06-2019

    На площі Вірменський ринок розташована пам’ятка архітектури національного значення Казенна палата (Окружний суд), 1856 р. з охоронним № 1646, яка є свідком багатьох історичних подій, зокрема прийому головним Отаманом Директорії Симоном Петлюрою параду військ УНР, які відправлялися на фронт. Споглядаючи фото цієї події, привертає увагу головний вхід в будинок тогочасного Міністерства Військових Справ УНР 1919 р., що представлений унікальним металевим ґанком. Він є одним із небагатьох витворів художнього литва, які збереглися в нашому місті і причаровує усіх любителів архітектури та історії.

    Господарський відділ Заповідника завершує ремонтні роботи ганку, який незабаром предстане в усій автентичній красі перед мешканцями та гостями міста.

    Науковий співробітник Герасимчук Т.А.

    Перша всеукраїнська виставка «ZT-EXPO 2019»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-08-2018

    15-16 травня 2019 року в м. Житомирі при підтримці управління культури і туризму ОДА та Житомирського обласного туристичного інформаційного центру було проведено вперше на теренах Полісся І Всеукраїнську туристичну виставку. Метою форуму стала популяризація і презентація туристичних ресурсів, якими багаті регіони України.

    Гостями форуму були голови громадських організацій, керівники музеїв, організатори фестивалів, заступники та спеціалісти відділів страхових компаній, департаментів маркетингів обласних та міських рад, які реалізовують та впроваджують державні програми з розвитку туристичної галузі.

     Детальніше

    День міста в Кам’янці-Подільському

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 22-05-2019

    Щороку, в треті вихідні травня місто Кам’янець-Подільський відзначає своє День народження. До святкування Дня міста долучився і Заповідник.

    У п’ятницю, 17 травня у конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» була відкрита виставка робіт місцевих майстрів, художників, графіків та скульпторів «Магістратський вернісаж», де були представлені мистецькі твори не лише відомих художників міста, але і їх учнів, студентів. Серед картин можна побачити твори метра пензля Б.М. Негоди ? графіка, живописця, професора кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка, члена Національної спілки художників України, заслуженого художника України, першого лауреата Хмельницької обласної премії ім. В. Розвадовського, лауреата премії ім. І. Огієнка в галузі мистецтва; прекрасні етюди О. Швець – відомої художниці і співорганізатора виставки; роботи династії Кляпетур – скульптури батька Івана Михайловича, картини сина Сергія та картини на склі доньки Олени; живописні полотна знаних архітекторів В. Яворського, В. Залуцького та В Рудюка; пейзажі викладачів університету Т. Такірова та М. Козловської; рушники і тканні доріжки майстрині художньої вишивки Л. Блащук; роботи з валяної вовни Л. Клепас; яскраві картини голови міської організації «Просвіта» С. Полятинчука. Привертали увагу присутніх роботи молодих художників Д. Добрянського, М. Федорчак, Д. Грищука, Д. Афанасенка та А. Матковської. Виставку відкрила завідувач відділу наукової та культурно-освітньої діяльності Свінціцька Л.І. та з вітальним словом виступила художник-педагог, мистецтвознавець, кандидат архітектури Березіна І. В.

    Виставка діятиме до 10 червня та відкрита щодня з 9.00 до 16.00, крім вихідних. Вхід вільний.

    18 травня, в всесвітній День музеїв, гості міста і місцеві жителі безкоштовно відвідували експозиції «Історія Руського магістрату» в Східних корпусах комплексу Руського магістрату та «Історія фортифікації ХV- ХVІІІ ст.» у Казематній башті, де їх гостинно зустрічали наші працівники та проводили екскурсії.

    Науковий співробітник Герасимчук Т.А.

    Міжнародний день музеїв.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 17-05-2019

    Одягни вишиванку!.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-05-2019

    Щорічно у третій четвер травня українці та друзі України в усьому світі відзначають День вишиванки – одне з найбільш самобутніх свят, присвячених розквіту української культури. Цього року це свято припадає на 16 травня. Основна мета свята — збереження українських національних цінностей та їхня популяризація. Адже вишита сорочка є символом чистоти, символом роду і любові до своєї землі, своєї Батьківщини. За традицією, в цей день всі охочі приходять на роботу або навчання у самому пізнаваному елементі українського костюма – у вишиванці. По всьому світу проводяться святкові ходи, акції та флешмоби в підтримку української культури. Заповідник приєднався до всеміського флешмобу «В кольорах моєї вишиванки любов до рідної землі» і колектив одягнув український національний одяг – вишиванки. Вишиванки, які є оберегом від усього поганого, що може статися в людському житті та є символом краси, міцного здоров'я а також щастя. В Україні вишивка також символізує і сімейну пам'ять, вірність і любов в сім'ї.

    Науковий співробітник Герасимчук Т.А.

    Кам’янець на Поділлі - український колорит.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 07-05-2019

    Кам’янець-Подільський знову широко відкрив двері для туристів та гостей міста. Відкриття ХІ туристичного сезону «Кам’янець на Поділлі - український колорит» тривало протягом 2 днів, з 19-20 квітня 2019 р. Цьогоріч було звернуто більше уваги на автентику міста над Смотричем і підготовлено чимало цікавих заходів, що розкрили історичне минуле та фестивальне життя стародавнього міста.

     Детальніше

    Фотолітопис Заповідника.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 03-05-2019

    Будь-яка історія залишає нам літописні спогади, які висвітлюють найдавнішу інформацію у хронологічній послідовності. Літопис роботи Заповідника відображається у його діяльності протягом багатьох років існування закладу. Починаючи з 1977 року коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в Кам’янці-Подільському» активно розроблялись програми по збереженню історико-архітектурної спадщини Старого міста.

     Детальніше

    Нова експозиція на Руській брамі

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 26-04-2019

    Доброю традицією останніх років стало проведення різноманітних культурно-просвітницьких і мистецьких заходів на комплексі Руської брами. Ось і цього року, під час відкриття туристичного сезону 2019, у відреставрованих приміщеннях пам’ятки, була презентована експозиція «Фортифікація та артилерія Руської брами», яка стала вагомим результатом багатолітньої співпраці Заповідника і Кам’янець-Подільського військо-історичного товариства шанувальників історії та фортифікації.

    У трьох залах Казематної куртини та Надбрамної башти гармонійно поєднані в єдину експозицію музейні предмети і матеріали Заповідника та Товариства, що знайомлять відвідувачів з етапами розбудови унікального оборонно-гідротехнічного комплексу Руської брами, історією зброї і обладунків на теренах Східної Європи протягом ХІV-ХVІІІ століть. Тут представлені експозиційні стенди з інформацією про розвиток міських фортифікацій, в тому числі Руської брами, репродукції мистецьких творів із зображенням пам’ятки, її макети і зразки зброї. Відвідувачі зможуть побачити, як артилерія розвивалась від метальної до ствольної зброї, коли з’явились гармати, ядра, кам’яний дріб тощо. В першому залі представлені гармати, ядра, арбалети і стріли, у другому – довгоствольні рушниці з приватної колекції Ігоря Данілова, а у третьому облаштовано лицарський зал з обладунками членів військово-історичного товариства.

    уч. секретар Л.Рудюк

    Проблеми збереження культурної спадщини обговорили за «круглим столом»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 19-04-2019

    18 квітня 2019 року, з нагоди Дня пам’яток історії та культури, в приміщенні конференц-залу НІАЗ «Кам’янець» відбувся круглий стіл «Збереження архітектурної спадщини Хмельниччини». Його організаторами виступили Управління культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації, Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» і відділ з охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міської ради.

    Участь у засіданні взяли заступник начальника управління - начальник відділу з питань культури, мистецтва, охорони культурної спадщини В. Лукашук, заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв С. Шпаковський, начальник відділу з охорони культурної спадщини міськради О. Чухрій, представники ДІКЗ «Межибіж», державного історичного музею-заповідника, Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції ДП «НДЦ «ОАСУ», районних відділів культури і громадських організацій.

    На засіданні обговорили проблемні питання обліку і паспортизації об’єктів культурної спадщини та взаємодії з органами місцевого самоврядування з питань збереження пам’яток.

    За результатами обговорення прийнято резолюцію щодо забезпечення розроблення облікової документації на пам’ятки архітектури м. Кам’янця-Подільського і області та занесення їх до Держреєстру пам’яток України.

    Вітаємо з святом

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 17-04-2019

    26 березня - День визволення Кам'янця-Подільського від нацистських загарбників

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 27-03-2019

    Героїчні події Великої Вітчизняної Війни, визволення Кам'янець-Подільського від німецько-фашистських загарбників навічно залишаться в історії Другої світової війни, а подвиги воїнів, що звільняли і загинули за наш край, ніколи не зітруться зі світлої пам’яті подолян й усього українського народу.

    Цього року, в 75 річницю з Дня визволення міста, урочисті заходи відбулися біля пам’ятника загиблим воїнам, що знаходиться на території Старого міста. Колектив Заповідника вшанував пам’ять визволителів рідного міста, адже немає жодної родини, яка б не зазнала втрат у ті грізні роки, яка б не втратила рідних та близьких. Ця подія - великий смуток і велика радість у серці кожного з нас.

    До Дня 75-річниці визволення Кам’янця-Подільського колектив Заповідника пропонує оглянути фотовиставку «Кам’янець-Подільський від окупації до визволення», відкриття якої відбудеться 2 квітня 2019 р. о 13.00 в конференц-залі НІАЗ «Кам’янець», за адресою Старе місто, вул.. П’ятницька,9.

    Науковий співробітник Герасимчук Т.А.

    РЕСТАВРАЦІЯ ПАМ’ЯТОК АРХІТЕКТУРИ НА ТЕРИТОРІЇ НІАЗ «КАМ’ЯНЕЦЬ»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 01-03-2019

    У 2019 р. Міністерство культури України продовжило підтримку фінансування ремонтно-реставраційних робіт на території НІАЗ «Кам’янець». У першому півріччі затверджено виділення коштів з державного бюджету Заповіднику на виконання протиаварійних реставраційних робіт на пам’ятки архітектури: Гончарська башта (роботи в інтер’єрі) – 660,0 тис. грн., Ковальська башта №3 комплексу споруд Польської брами (роботи з вогнезахисту та блискавкозахисту) – 130,0 тис. грн., Мури Руської брами (консерваційно-реставраційні роботи) – 610,0 тис. грн. Завершення реставрації пам’яток дасть можливість ефективно використовувати державне майно та створить умови для їх збереження. За рахунок власних коштів Заповідник завершує ремонт приміщення цокольного поверху Казематної куртини Руської брами (40,0 тис. грн.) в перспективі з подальшим влаштуванням музейної експозиції. Також розпочато рятівні роботи з поточного ремонту Міського оборонного муру по вул. Старопоштовий узвіз (90,0 тис. грн.).

    НАЦІОНАЛЬНІ ІДЕЇ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 01-03-2019

    28.02.19р. у музеї історії міста Хмельницького відбулося засідання науково-краєзнавчого столу «Розвиток української ідеї в період Української революції 1917-1921 років у Проскурові» присвячена 100-річчю української революції 1917-1921р. В роботі круглого столу взяли участь провідні науковці, історики, краєзнавці міста та області. Представником від Заповідника була науковий співробітник Герасимчук Т.А. із доповіддю «Адміністративні, культурні та військові центри останньої столиці Української Народної Республіки». Слухачами засідання стали вчителі загальноосвітніх навчальних закладів міста, студенти, учнівська молодь. Результати обговорень та виступи доповідачів, як зазначила директор музею Барабаш Г.І., будуть оприлюдненні в науковому збірнику музею.

    Науковий співробітник Герасимчук Т.А.

    Рік пізнання та поглиблення

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 25-02-2019

    Продовжується навчальний рік історико-краєзнавчого факультету Університету ІІІ віку, студентами якого є люди старшого і похилого віку. Ще з 2012 р. Заповідник має укладену угоду про співпрацю з Університетом, яка щороку поновлюється. Культурно-освітні заходи відбуваються в конференц-залі та виставкових залах Східних корпусів комплексу Руського магістрату.

    Колектив відділу наукової та культурно-освітньої діяльності пропонує ряд заходів, що включать читання лекцій, проведення екскурсій і виставок. Особливу зацікавленість проявили студенти при огляді виставки «Історія Руського магістрату» та під час лекції-презентації «Історія Руської громади», де було продемонстровано слайд-шоу з цікавими схемами, планами, листівками, фотокартками з історії громади русинів Старого Кам’янця на Поділлі.

    На одній із зустрічей слухачі Університету ІІІ віку мали змогу оглянути археологічну кераміку з фондів Заповідника. Головний зберігач фондів О. Вільчинська разом з молодшим науковим співробітником Нагнибідою Р.В. провели екскурсію по фондовій колекції археологічних знахідок, з показом унікальних предметів гігієни доби Середньовіччя (так звані бурдалу).

    Із захопленням студенти послухали лекцію «Історичне минуле старого Кам’янця у легендах» екскурсовода Солопа В., який перевтілився в образ війта Руської громади художньо переніс студентів поважного віку у казкове минуле нашого міста.

    Науковий співробітник Герасимчук Т.А.

    Нові сторінки співпраці з навчальними закладами міста

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 25-02-2019

    Відділ наукової та культурно-освітньої діяльності розпочав культурологічну роботу у 2019 році із налагодження співпраці з освітніми закладами міста. В результаті уже укладено договори про співпрацю з трьома коледжами, а саме: Кам'янець-Подільський коледж будівництва, архітектури та дизайну, Кам'янець-Подільський коледж харчової промисловості Національного університету харчових технологій, Кам'янець-Подільський коледж культури та мистецтв.

    На сьогодні проведено зі студентською молоддю понад десяток лекцій із відео-презентацією «Історичне минуле старого Кам’янця в легендах», яка покликана популяризувати історичний спадок міста. Саме через призму легенд, байок, оповідок та переказів юним слухачам відкриваються двері до світу досі їм незнаної історії Кам’янця.

    На фото екскурсовод ІІ категорії Солоп В.І. серед студентів Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв

    Також науковці відділу організовують для студентства лекції з патріотичного виховання «Сторіччя Злуки – сторінки української державотворчої історії» і презентують переносну виставку «Пам’ятні місця останньої столиці УНР».

    На цьому працівники Заповідника не планують зупинятися і запрошують студентські та учнівські колективи навчальних закладів міста до співпраці. Одночасно студентська та учнівська молодь пропонує свої форми пізнання історії, що спонукає нас вдосконалювати та покращувати методику, розширювати наші дослідження з історії краю.

    Молодший науковий співробітник відділу наукової та культурно-освітньої діяльності І. Ладоренко

    Подарунок польського науковця

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 22-02-2019

    До фондів НІАЗ «Кам’янець» професором Краківської Політехніки Лешеком Опирхалом переданий каталог із 53 фотокопіями історичних планів, медалей, малюнків і гравюр нашого міста XVII-XVIII ст., які дослідник віднайшов у архівах, музеях та бібліотеках Польщі під час роботи над своєю книгою «Друковані плани, графіка, а також медалі із зображенням Кам’янця- Подільського», що вийшла друком у 2016 р. Вони доповнюють наявні у Заповіднику картографічні матеріали та інформацію про них - автор, характеристика, місце і час створення.

    Зауважимо, що переданий каталог та спільні публікації про втрачені та збережені рукописні плани Кам’янця XVII-XVIII ст. є проявом плідної співпраці польського дослідника і наукових співробітників Заповідника

    Молодший науковий співробітник Нагнибіда Р.В.

    Нове видання про пам’ятку

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 11-02-2019

    Днями побачила світ книга «Історія і сучасність» про пам’ятку архітектури національного значення Свято-Миколаївську церкву, ХІV - ХVІІІ ст., що розташована у Старому місті. Її автором є настоятель цього храму протоієрей Олексій (Вересюк).

    З книгою усі бажаючі можуть ознайомитись у бібліотеці Заповідника.

    Старший науковий співробітник Грузер І.А.

    Твори Степана Руданського з наукової бібліотеки НІАЗ «Кам’янець»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 06-02-2019

    У бібліотечному фонді НІАЗ «Кам’янець», в розділі рідкісної книги, зберігаються два томи творів Степана Руданського з роками видання 1895 та 1896.

    Найповніше дореволюційне видання творів Руданського виходить у семи томах, завдяки зусиллям М. Комарова, Василя Лукича, А.Кримського та І.Франка. Перше видання здійснюється з 1895 по 1903 р.р., друге у 1910 р.

    У науковій бібліотеці Заповідника ми можемо ознайомитись з першим виданням творів С. Руданського, а саме: «Твори Степана Руданського. Том І. Видання М. Комара. У Львові, 1895» на 192 сторінках, а також «Твори Степана Руданського. Том II, впорядкував А. Кримський. Видання Василя Лукича. У Львові, 1896»., що складає 278 сторінки.

    Представлені томи творів Степана Руданського були надруковані в друкарні Наукового Товариства ім. Шевченка, під керівництвом К. Берднарського. У творах вміщено пісні, приказки, прислів'я, байки, заголовки «Сьпівомовок», тощо.

    Старший науковий співробітник Грузер І.А.

    Поет і лікар Степан Руданський: 185 років з дня народження

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 21-01-2019

    З Кам’янцем-Подільським пов’язано ім’я українського поета, професійного лікаря Степана Руданського. Народився він 6 січня 1834 року в селі Хомутинці, Вінницького повіту на Поділлі. Батько був сільським священиком і відправив сина навчатись в Шаргородську духовну школу (бурсу). У 1849-1855 роках Степан Руданський здобував освіту в Подільській духовній семінарії в Кам’янці-Подільському. Орендував квартиру в малозаселеній південно-західній частині Старого міста. Цю ділянку міста семінаристи називали «Палестиною». Навчаючись в семінарії, почав писати романтичні балади («Розмай», «Розбійник», «Упир», «Вечорниці», «Люба»). У 1854 році переклав з польської мови романс «Чорний кольор».

    Меморіальна дошка С. Руданському на будинку по вул. П’ятницька, 11

    Кам’янець-Подільський період життя Степана Руданського був пов’язаний з етнографічною роботою. Молодий Степан разом з семінаристами Анатолієм Свидницьким та Калеником Шейковським ходив по селах та збирав народні перекази, легенди, прислів'я, приказки, гумор, пісні. У 1850-х роках в рідному селі Хомутинці Степан Руданський записав 298 приказок. У 1852 р. ним впорядкована збірка «Народные малороссийские песни, собранные в Подольской губернии С.В.Р.». Перший том збірки вміщує пісні «смутнії» та «веселії». В другий том ввійшли чумацькі пісні, козацькі, бурлацькі, рекрутські, весільні та великодні. Один з віршів Руданський присвятив місту:

    «… Много у Кам'янці народу.
    Та життя немає, .
    І від рання до смеркання.
    Кам'янець дрімає. .
    Но й для Кам'янця сумного.
    Святенько буває. .
    Коли весь він веселіє, .
    Життя відживає»

    Після закінчення духовної семінарії, всупереч волі рідних, Руданський вирушив на навчання в Санкт-Петербурзьку медико-хірургічну академію. Після закінчення навчання в академії його направили на роботу до Ялти, де займав посади міського лікаря, завідуючого лікарнею, карантинного лікаря в порту. В Криму, активно займаючись лікарською справою, не припиняв поетичної праці. Підтримував дружні зв’язки з М. Костомаровим, М. Драгомановим, І. Айвазовським, другом Т. Шевченка – В. Ковалевим. Творчість Руданського складає три томи віршів під назвою «Співомовки козака Вінка Руданського», які за життя поета так і не були опубліковані. 21 квітня 1873 р. Степан Руданський помер від загострення туберкульозу, залишивши після себе велику творчу спадщину. В літературних журналах оспівав життя українського народу та міжетнічні стосунки.

    Пам’ять про лікаря і поета увіковічена відкриттям музею Степана Руданського в його рідному селі, пам’ятником у місті Калинівка, назвою вулиці в Кам’янці-Подільському. У 2015 року з нагоди 24-ї річниці Незалежності України на колишньому будинку Подільської духовної семінарії, поблизу амінкорпусу Заповідника, урочисто відкрито меморіальну дошку великому українцю. В січні 2019 року до 185-річчя з дня народження поета інформація про Кам’янець-Подільський період його життя і діяльності внесена в українську Вікіпедію.

    Науковий співробітник Валентин Пагор

    Новорічні віншування!

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 11-01-2019

    І знову новорічні свята прийшли на українську землю. З різдвяними віншуваннями в Заповідник традиційно завітали вихованці дитячої хорової школи «Срібні дзвіночки» на чолі з талановитим керівником Наталією Купінською. Протягом багатьох років чарівні голоси «Срібних дзвіночків» радують колектив Заповідника своєю колядою.

    Діти принесли радісну Віфлеємсьну новину, прославляли новонародженого сина Божого та зичили добра і щастя кожному слухачеві. Різдвяна коляда дзвінко лунала з прекрасних дитячих вуст та окриляла усіх присутніх.

    Колектив НІАЗ «Кам’янець» щиро дякує за різдвяні віншування незмінному керівнику Нетечі І., викладачам та вихованцям дитячої хорової школи і бажає міцного здоров’я, творчих успіхів та вагомих здобутків у Новому 2019 році!!!

    Науковий співробітник Т. Герасимчук

    Запрошуємо на круглий стіл.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 15-12-2018

    Запрошуємо на презентацію.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 22-11-2018

    УКРАЇНСЬКИЙ КЛУБ.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-11-2018

    "УКРАЇНСЬКИЙ КЛУБ" - літературно-художня організація, що об’єднує видатних діячів української культури, утворена в 1908 р. в Києві. Ініціатором створення і незмінним головою ради старшин клубу був композитор М. Лисенко, який з нагоди відкриття клубу написав фортепіанний твір «На вхідчини». Головним напрямком діяльності товариства визначало розвиток української культури, освіти. Члени клубу були активними діячами Українського наукового товариства, інших громадських науково-просвітницьких об’єднань. У клубі влаштовувалися свята пам’яті Т.Шевченка, читання лекцій і рефератів, організовувалися концерти та літературні ранки для дітей, діяв молодіжний спортивний гурток. Активну участь у діяльності клубу брали: громадсько-політичний діяч і видатний мислитель Іван Огієнко, історик Д.Антонович, археолог М. Біляшевський, письменники О.Олесь, Леся Українка, Л.Яновська, актори М. Заньковенцьбка, м. Садовський, педагог С.Русова та ін..

    Вхід на сходини клубу вільний.

    На сьогодні «Український клуб» - дискусійний майданчик для експертів, політиків, науковців, політологів, представників громадськості. В нашому місті також діє філіал Українського клубу під назвою «Кам’янецький клуб». Клуб займається популяризацією історії міста, його пам’яток архітектури, проводять творчі вечори, літературні читання та видають благодійне видання «Шарлотка» - подільський листок для жінок, додаток до альманаху «Кам’янецький клуб».

    15 листопада 2018 р. відбудуться сходини Кам’янецького Українського клубу у Кам’янець-Подільській центральній міській бібліотеці ім. К. Солухи. Початок засідання о 14 год. Представником від Заповідника на сходинах клубу буде молодший науковий співробітник відділу наукової та культурно-освітньої діяльності Руслан Нагнибіда. Молодий дослідник виступить перед міською інтелігенція з повідомленням про вивчення та популяризацією культурної спадщини.

    Науковий співробітник Т. Герасимчук

    Запрошуємо на виставку.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 13-11-2018

    Привітання.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 09-11-2018

    100 років відновлення Кам'янець-Подільської дієцезії.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 29-10-2018

    30 жовтня 2018 р. в концференц-залі НІАЗ «Кам'янець» відбудеться урочиста зустріч представників римо-католицької дієцезії з нагоди 100-ї річниці відновлення Кам'янець-Подільської дієцезії: «Римо-католицька Церква на Поділлі у ХХ ст.» 24 вересня 2018 року, минає ціле століття від моменту, коли Папа Бенедикт XV відновив Кам’янець-Подільську дієцезію. Святіший Отець призначив її ординарієм колишнього настоятеля кафедрального собору св.Апостолів Петра і Павла о.Петра Маньковського. Священик очолив цю дієцезію після півстолітньої перерви, оскільки 1866 року, без згоди Ватикану, влада Російської імперії скасувала Кам’янецьку дієцезію.

    На заході з промовами та доповідями виступлять: його Преосвященство, єпископ Леон Дубраський, отець Олег Жарук, отець Віталій Слободян, отець Домінік Яцков, отець Павло Басистий, отець Віктор Білоус та інші.

    Учасникам зустрічі для огляду будуть представлені також виставка підготовлена Заповідником «Пам'ятки архітектури Кам'янець-Подільської дієцезії» та виставка О. Бучковського та М. Дубік у співпраці з NSA. Warszawy «Podoliae Semper Fidales (Поділля завжди вірне)». Відкриття та презентація виставок о 13.00.

    З повагою колектив НІАЗ «Кам’янець»

    Шановний колектив КПНУ ім. І.Огієнка!

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 22-10-2018

    Щиро вітаємо Вас з 100-річчям університету! Для історії 100 років це лише одне століття, а для університету – це епоха насичена професійною звитягою, відданістю ідеї служіння, вирощуванням духовного багатого, працьовитою, життєрадісного молодого покоління.

    Протягом цих років змінювалась політика, ідеологія, пріоритети та Ви тримали ту міцну вісь Українського державного закладу. Цей професійний ідеал не дозволяв Вам відхилитися від обраного шляху, надихав у час розпачу, надавав фізичних і душевних сил прямувати до поставленої мети – і тисячі Ваших випускників вдячні за це. У Вашому закладі виховано не одне покоління фахівців, які зробили чималий внесок у розвиток освіти і науки.

    Бажаємо Вам надалі примножувати традиції університету, формувати нову генерацію української творчої еліти. Нехай натхнення і жага творчого пошуку будуть Вашими вірними супутниками, життя багато грани та плідним, шлях до професійного зростання – успішним. Переконливих Вам здобутків в ім’я Українського народу, міцного здоров’я, щастя, довголіття.

    VIVAT UNIVERSITET!!!

    З повагою колектив НІАЗ «Кам’янець»

    Похід у Середньовіччя

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-08-2018

    До дня козацтва України відділ наукової та культурно-освітньої роботи Заповідника разом з Громадським товариством шанувальників історії та фортифікації провели історично-патріотичний захід для учнів місцевих навчально-виховних комплексів.

    Дійство відбувалось на пам’ятці архітектури національного значення Руській брамі. Членами товариства був розроблений сценарій заходу, за яким учні перенеслись в епоху Середньовіччя. Свято для відвідувачів розпочалось із привітального слова військових ре конструкторів та перейшло в демонстрацію лицарського бою. Потім діти вивчали рухи історичного танцю – брань. Адже історичний танець – це не лишень цікава розвага, а ще і справжнісінька машина часу, а танцюючи якийсь танець, що так само танцювали наші далекі предки 400-500 років тому назад, ми неначе зливаємось з ними, відчуваємо те саме, що вони відчували колись давно і через це відчуття вступаємо з ними у якийсь просто надзвичайний містичний зв’язок.

     Детальніше

    Вересневі Дні європейської спадщини 2018

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 09-10-2018

    Офіційно Дні європейської спадщини (European heritage days) започатковано відзначати Радою Європи з 1991 року. Дні покликані привернути увагу до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства.

    У цьому році Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» висловив свою готовність підтримати концепцію проведення Днів європейської спадщини в Україні вперше. Щосуботи у вересні наш колектив організовував різні заходи на пам’ятках архітектури. Екскурсійна складова стала найбільш активною та популярною під час Днів європейської спадщини. Та поряд з інтерактивними екскурсіями, що знайомили відвідувачів з унікальними пам’ятками архітектури Комплексом оборонних споруд Руської брами, Казематською баштою, комплексом будівель Руського магістрату та комплексом будівель Вірменського костелу, стали майстер-класи, активні змагання, цікаві квести, екскурсії тимчасовими та постійними експозиціями Заповідника, презентації двох виставок – закам’янілостей (продемонстрував кандидат географічних наук І.П.Касіяник) та «Історія Руського магістрату» (відкрита 21 вересня у Східних корпусах магістрату), приготування смачного кулешу і трав’яного узвару, вручення грамот війтом руської громади. І навіть легкий осінній дощ з вітерцем не завадив відвідувачам на останній локації поруч із Вірменською дзвіницею. На згадку кожен турист отримав прапорець із символікою Днів європейської спадщини та, звісно, безліч невідомих історій про пам’ятки, що є культурною спадщиною нашого міста, України і Європи.

    У ці дні ми провели круглий стіл до 190-річчя з дня народження Міхала Грейма, котрий більше сторіччя тому зафотографував будівлі і краєвиди Кам’янця. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати фотовиставку (конференцзал Заповідника) копій робіт майстра, що прославив наше місто у Європі. Сьогодні його фото зберігаються в архівах, бібліотеках, музеях України, Польщі, Франції.

    Цікавою була зустріч з колегами Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, які відвідали наші експозиції та пам’ятки і також долучились до проекту, мандруючи Україною.

    Усі заходи в рамках Днів європейської спадщини були безкоштовними. Загалом було проведено 42 екскурсії експозиціями та пам’ятками архітектури. Тим, хто у вересневі Дні європейської спадщини не потрапив до нас на заходи, пропонуємо переглянути добірку світлин.

    Зав.відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

    «Нове видання Заповідника»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-09-2018

    Нещодавно вийшов друком науковий збірник Заповідника «Аспекти вивчення, збереження і використання культурної спадщини Волині та Поділля». Матеріали випущено за результатами проведених Національним історико-архітектурним заповідником «Кам’янець» і Громадською організацією «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області» круглих столів:

    «Аспекти вивчення, збереження і використання культурної спадщини Волині та Поділля» (22 грудня 2017 р.);

    «Ян де Вітте – будівничий і захисник Кам’янця» (28 лютого 2018 р.).

    Робота цих наукових форумів привернула увагу громадськості та дослідників, на яких були присутні науковці, члени творчих спілок (архітектори, художники, краєзнавці), представники громадських організацій, науково-педагогічні працівники місцевих вишів. Це спонукало організаторів опублікувати наукові матеріали учасників.

    У збірник увійшли дослідження спрямовані на вивчення перспективних питань розвитку геотуризму в Кам’янці-Подільському. Висвітлено результати археологічних досліджень на території НІАЗ «Кам’янець». Розкрито маловідомі питання творчої спадщини архітектора Яна де Вітте (1709-1785 рр.). В збірнику містяться важливі питання вивчення історії та реставрації пам’яток архітектури Кам’янця-Подільського: Підзамецької брами (XVIII ст.), забудови Нового плану кінця XIX – першої половини XX ст., садиби Дембіцького та окремих пам’яток сакральної архітектури міста.

    З виданням можна ознайомитися в бібліотеці Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець».

    Валентин Пагор,науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець

    «Розкрий таємницю старої вежі»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-09-2018

    В одному з приміщень унікальної оборонної споруди – Казематної башти (ХVIІ-XVIII ст.) відкрито квест-кімнату із таємницями старої вежі. Організатором та автором ідеї є Лев Сорочук, член Товариства шанувальників історії та фортифікації. Інтелектуальна кімната функціонує додатково із постійною виставкою «Історія фортифікації ХV-XVIII ст.» з приватної колекції С. Кузьмича, що знаходиться в основному залі Казематної башти.

    Чекаємо на нові зустрічі !

    Науковий співробітник Т. Герасимчук

    «Час у руках»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 19-09-2018

    З 17 вересня 2018 року в конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» відкрита міні – виставка фото проект «Час у руках». Презентував даний проект Ігор Западенко – заступник директора з наукової роботи ДІКЗ «Меджибіж». Ігор Валентинович на фото колажах показав минуле і сьогодення міста Хмельницького.

    В фото проекті представлені фотографії з колекції ГО «Хмельницький портал», КП «Хмельницькінфоцентр», кінотеатру ім. Т. Шевченка та приватної колекції кандидата історичних наук, провідного наукового співробітника Єсюніна С.М.

    Виставка фото проекту «Час у руках» триватиме до кінця вересня. Запрошуємо усіх бажаючих поринути у минуле обласного центру та порівняти з його сьогоденням.

    Науковий співробітник Т. Герасимчук

    На честь Грейма сіли за стіл

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-08-2018

    12 вересня у конференц-залі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» зібралися краєзнавці, історики, мистецтвознавці, архітектори і усі ті, кого не залишили байдужими життєвий і творчий шлях художника-фотографа, друкаря, громадського діяча, колекціонера, нумізмата, краєзнавця Міхала Грейма. На круглому столі, присвяченому 190-річчю від дня його народження, понад три години учасники доповідали стосовно досліджуваних аспектів біографії Грейма та його діяльності. Організаторами цього заходу виступили Заповідник, Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник і Кам’янець-Подільська міська організація Національної спілки краєзнавців України.

    Розпочалась зустріч із вітального слова Генерального директора НІАЗ «Кам’янець» Василя Фенцура. Надалі доповідь кожного із 12 учасників круглого столу супроводжувалася ілюстраціями, презентаціями і активними обговореннями опісля. Окрім цього, один із дослідників творчого шляху Міхала Грейма, доцент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва і реставрації творів мистецтва К-ПНУ імені І.Огієнка, Іван Підгурний презентував дуже цікавий, за словами учасників зібрання, проект «Віртуальний музей М.Грейма». На завершення організатори цього заходу Лариса Рудюк, учений секретар НІАЗ «Кам’янець», і Руслан Йолтуховський, учений секретар К-ПДІМЗ, подякували учасникам за підготовку цікавого матеріалу і наголосили на необхідності подальшої організації подібних заходів.

    За результатами роботи круглого столу організатори планують видати збірник до кінця поточного року.

    Молодший науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» І. Ладоренко

    ДНІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ СПАДЩИНИ

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 07-09-2018

    Дні європейської спадщини — загальноєвропейська ініціатива офіційно започаткована Радою Європи в 1991 році з метою привернення уваги гостей і мешканців міста до культурної спадщини та визначення її ролі у розвитку сучасного суспільства. За рекомендацією Міністерства культури України державні заклади культури презентують заходи, що сприяють збереженню об’єктів культурної спадщини та популяризації пам’яток архітектури. В рамках Днів Європейської спадщини Заповідником проводяться заходи на експозиційних об’єктах під гаслом: «Пізнаємо нашу спадщину».

     Програма заходів:

    Запрошуємо відвідати виставкові зали НІАЗ «Кам’янець» та пізнати історичне середовище нашого багатовікового Кам’янця на Поділлі. Усі заходи до Днів європейської спадщини проходитимуть на безкоштовній основі і базуються на ініціативі людей, яким не байдужа історія нашого міста.

    Науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» Герасимчук Т.

    Офіційне 10 річчя святкування дня археолога

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-08-2018

    Цьогоріч 15 серпня українські археологи відзначають 10 річницю встановлення офіційної дати святкування Дня археолога, що була визначена 6 серпня 2008 року відповідним Указом Президента України за номером 694/2008.

    Восени 2008 року кандидатом історичних наук Л.Виногродською були здійснені перші масштабні археологічні дослідження північного дворику фортеці. Сенсаційними стали знахідки 2009 року по вул. Довгій 15а. З 2010 року в результаті досліджень території південніше монастирського комплексу домініканок вивчено старий арсенал та західну частину міста.

    Відновлення втраченої забудови міста дало змогу археологам виявити велику кількість археологічних матеріалів, кам’яних обрамлень, башт та будинків. Дослідники неодноразово висвітлювали результати своєї праці як у засобах масової інформації, під час проведення наукових конференцій, круглих столів, диспутів. Доповіді археологів лягли в основу фахових наукових публікацій, які стануть в нагоді майбутнім поколінням.

    За цей короткий, як для археології проміжок часу, на території НІАЗ «Кам’янець» проведено, по суті, масштабні археологічні розвідки, які збагатили фонди НІАЗ «Кам’янець» та Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника унікальними речовими знахідками. Останнє десятиріччя можна охарактеризувати як початок ґрунтовних та постійно діючих археологічних експедицій з випускників історичного факультету К-ПНУ ім. Івана Огієнка під керівництвом Павла Нечитайла. Дослідники, попри складні реалії часу, залишились відданими археології та рідному місту.

    Ювілейний 2018 рік не став винятком та приємно, що кандидат історичних наук Лариса Виногродська продовжила дослідження Кам’янецького замку, під час яких вдалось локалізувати фундаменти церкви Св. Покрови.

    Отож є надія та сподівання, що результати роботи Кам’янець-Подільської археологічної експедиції ляжуть в основу ревалоризації пам’яток культурної спадщини стародавнього Кам’янця.

    Вітаємо усіх колег археологів із святом та бажаємо Вам щастя й міцного здоров’я, достатку та добробуту в родині, успіхів у творчій дослідницькій справі!

    Молодший науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» Нагнибіда Р.В.

    Візит з Румунії

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-08-2018

    13 серпня 2018 р. Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» на своїх теренах зустрів учасників конференції. Організатором робочого візиту делегації до Кам’янця-Подільського став архітектор, член правління Хмельницької обласної організації Національної спілки архітекторів України, Віктор Рудюк.

     Детальніше

    Творча зустріч з Єжи Омельчуком на виставці «Трилогія» єднає народи»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 15-08-2018

    13 серпня о 13 годині 2018 року у конференц-залі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» відбулось урочиста зустріч виставки Ежи Омельчука «Трилогія» єднає народи».

    Художник у своїх роботах пройнявся палким патріотизмом до спільної україно-польської історії, зокрема до одного із найскладніших епізодів, що розгортався на теренах Поділля у другій половині XVII століття.

    Під час зустрічі, художник Єжи Омельчук коротко розповів про створення колекції. Ведучий заходу, співробітник Заповідника Руслан Нагнибіда, коротко охарактеризував міжкультурний діалог між народами та більше зосередив увагу на масштабній польсько-турецькій війні, що розпочалась у серпні 1672 року під стінами Кам’янецького замку. Трагедією дев’ятиденної облоги міста стане великий вибух у башті Чорній (Черній) (авт. - з староруської мови «черна» – «північна»).

    Художнику Ежи Омельчуку дослідник вручив фрагмент найстародавнішого плану Кам’янця-Подільського із видом башти Чорної, маючи сподівання, що митець продовжить роботу над циклом «Трилогії» та намалює башту, під стінами якої загинув Ежи Міхал Володиєвський. Від НІАЗ «Кам’янець» ведучий заходу вручив подяку за вагомий внесок художника в популяризації історичної минувшини.

    На згадку про себе працівникам Заповідника Єжи Омельчук вручив картину «Dworek», яку він намалював у 2007 році. Учасники зустрічі отримали приємні подарунки – перекидні календарі із натюрмортами та пейзажами польських художників що малюють устами та ногами, а також буклет біографічних даних про митця.

    Наприкінці творчої зустрічі, митець продемонстрував свої здібності на практиці, створивши новий пейзаж «Березовий гай». Почуття захоплення охопило всіх присутніх та вселило у юні серця віру у здатність перемагати життєві труднощі.

    Молодший науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» Нагнибіда Р.В.

    Виставка Єжи Омельчука

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 01-08-2018

    З 18 липня до 14 серпня у конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» триватиме виставка польського живописця Єжи Омельчука «Трилогія» єднає народи». Мова йде про історичний роман «Трилогію» Генріка Сенкевича: «Вогнем і мечем» (1884р.), «Потоп» (1886р.), «Пан Володийовський» (1888р.). Знаменитий роман Г. Сенкевича з яскравими образами персонажів, яскравими характерами, винятковими долями та екранізація трьох частин «Трилогії» режисером Єжи Гофманом надихнули Єжи Омельчука для написання цілого циклу полотен.

    Митець створив живописні полотна, малюючи устами. Восени 2003 року робота над «Трилогією» була завершена. А сьогодні виставка із 21 картини прибула до України. Поряд з живописними полотнами, де зображено облогу Збаража, маєток в Розлогах, сцену втечі та іншими представлена галерея портретів чоловічих та жіночих образів. З легкістю можна розпізнати Хелену та її тітку Кунцевичову, Магдалену Завацьку та Малгожату Браунек, Богдана Хмельницького та Володийовського. Серед образів бачимо також портрети Яна Скшетульського, Анджея Кмітіца і Яна Заглоби.

    Образи героїв написані олійними фарбами, котрі найбільш імпонують художнику. Властива авторові експресія передається широкою палітрою кольорів від теплих відтінків до холодних блакитно-зелених барвів.

    Історичний роман про події українсько-польської війни на тлі кохання поєднав польський письменник Генрік Сенкевич у «Трилогії», відобразив у фільмі кінорежисер Єжи Гофман та закарбував в образах художник Єжи Омельчук. А враження від прочитаного та побаченого запам’ятовуються надовго.

    Запрошуємо всіх поціновувачів переглянути виставку та зустрітися з автором 13 серпня 2018року о 13.00год.

    Зав.відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

    Вітаємо Валентина Віталійовича Пагора

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 04-07-2018

    Щиро вітаємо нашого колегу, наукового співробітника відділу реставрації та реабілітації пам’яток НІАЗ «Кам’янець» Валентина Віталійовича Пагора з успішним захистом кандидатської дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук і бажаємо подальшої плідної наукової діяльності у дослідженні історико-культурної спадщини та професійного зростання! Яскравих, щасливих моментів у житті, оптимізму і благополуччя!

    з повагою колектив Заповідника

    28 червня урочисто відкрито меморіальну дошку Яну де Вітте

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 02-07-2018

    Не випадково цей день, 28 червня, обраний для відкриття меморіальної дошки Яну де Вітте – видатному архітектору з вірменським корінням та коменданту нашого міста. У цей день уся Україна відзначає День конституції. А для вірменської громади нашого краю, як і для жителів міста в цілому, цей день важливий, оскільки цього дня ми вшановуємо ікону Вірменської Божої Матері. Історик Юзеф Ролле писав, що вона потрапила до Кам’янця з Херсонесу Таврійського ще у ХІV столітті. В середньовіччі ікона Вірменської Богородиці об’єднувала християн різних конфесій і вважалась Покровителькою міста.

     Детальніше

    Українська революція 1917-1921: 100 років боротьби

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 12-06-2018

    У конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» спільно з Управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької державної адміністрації і Кам’янець-Подільським Державним історичним музеєм-заповідником відкрито стендову виставку «Українська революція 1917-1921:100 років боротьби», яку презентували в листопаді 1917року, а нині вона подорожує Україною. Виставка підготовлена на основі матеріалів інформаційно-просвітницької кампанії, яку Український інститут національної пам’яті проводить до 100-річчя Української революції 1917-1921 років.

    Володимир В’ятрович, історик, голова Українського інституту національної пам’яті у передмові до однойменної брошури зазначив «Україна поступово повертає собі державотворчу спадщину, якої так необачно зреклася чверть століття тому… Про цю спадкоємність нам надзвичайно важливо розповісти не лише українцям, але й світові. Аби заперечити одну з ключових тез російської пропаганди, що Україна – лише геополітичне непорозуміння, яке з’явилося на мапі світу через розвал СРСР.

    Важливо говорити не лише про спадщину Української революції 1917-1921років, але й про її жорстокі уроки. Їхня актуальність загострюється тим, що Україна нині, як і тоді, протистоїть російській агресії. Досі триває наша столітня війна за свободу. Уроки Української революції повинні уважно вивчити, насамперед, сучасні політики… »

    Події того часу тісно пов’язані з нашим містом, адже з 14 червня до 16 листопада 1919 року Кам’янець-Подільський був столицею Української Народної Республіки та прихистив чимало відомих українських діячів, які активно працювали, обстоюючи свої моделі державного устрою країни. Збереглось багато унікальних фотоматеріалів, котрі зможуть побачити всі відвідувачі виставки, що триватиме до 20 червня 2018 року.

    Зав.відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

    День міста – «Магістратський вернісаж».

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 18-05-2018

    Щовесни, коли Кам’янець святкує День міста, огортають пахощами півонії всіх, хто завітає у дворик Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Цьогоріч авторів живописних і графічних творів, майстрів вишивки та розпису по шовку, скульпторів та вітражистів зібрав під своїм дахом Руський магістрат.

    19 травня о 12.00 год. відбудеться відкриття виставки «Магістратський вернісаж». Ознайомитися з нею кам’янчани та гості міста мають можливість до кінця травня.

    Пліч-о-пліч зі знаними митцями Борисом Негодою, Ларисою Заярною, Людмилою Блащук, творчими родинами Кляпетур та Лашків, художниками-педагогами Оленою Швець, Іваном Гуцулом, Іриною Кляпетурою, Володимиром Бучковським архітекторами Віктором Рудюком, Віталієм Залуцьким продовжують традиції своїх наставників молоді художники, що працюють та навчаються у нашому місті А.Сушарик, Д.Кравець, І.Лашко, О.Гонтар, В.Сірега, С.Понорчук, С.Знайда, Г.Гулай та інші. Твори вражають, будять уяву, тривожать і не залишають байдужими нікого.

    Тож запрошуємо поціновувачів творчості талановитих митців побачити збережену емоцію кожного із них на своїх полотнах.

    Зав. відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

    З міжнародним днем музеїв.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 18-05-2018

    Представляємо Заповідник на Тернопіллі.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 08-05-2018

    6 травня на запрошення Національного заповідника «Замки Тернопілля» делегація НІАЗ «Кам’янець» взяла участь у святкуванні Дня міста Збаража і в урочистому відкритті туристичного сезону.

    У парку, поблизу старовинного замку князів Збаразьких, розташувалось туристичне містечко, де представники туристичної галузі, заповідників та музеїв знайомили відвідувачів з історією і пам’ятками культурної спадщини свого регіону, розповідали про діючі туристичні маршрути та екскурсії, презентували різноманітні видання і сувенірну продукцію. Не оминали своєю увагою учасники та гості свята презентацію нашого Заповідника, а ми намагалися надати як найповнішу інформацію про історико-архітектурну спадщину НІАЗ «Кам’янець», його діяльність та досягнення.

    Впродовж усього дня ми відчували підтримку і зацікавлення у обміні досвідом від працівників НЗ «Замки Тернопілля». Щиро дякуємо за гостинний прийом, участь у святі та запрошуємо вас до Кам’янця !

    Невідомі світлини періоду Другої світової.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 04-05-2018

    Минуло більше семи десятиліть, як завершилась Друга світова війна, але відгомін тих часів долинає до сьогодні. Ось і це історичне фото, з якого на нас дивляться насторожені очевидці подій, повертає нас в минуле.

    Світлина зроблена в період окупації м. Кам’янця-Подільського на площі Польський ринок перед будинками №8,10,12, коли в районі Старого міста у період з вересня 1942 до березня 1944 року був створений табір, який за своїми ознаками класифікувався як трудовий, але серед місцевого населення називався концентраційним. У таборі утримувалися місцеві мешканці та жителі навколишніх сіл, які порушили окупаційний режим. Можливо, що тут функціонувало гетто, яких у Кам’янець-Подільській області було 44.

    Передала мені електронний варіант фото голова товариства «Кам’янець-Подільський - Вісбаден» – Павлюкович Раїса Василівна, котра отримала його від своїх друзів з Німеччини. Ця фотографія та ще одна із виглядом на Фортецю з боку Карвасар знаходились серед листів з Кам’янця-Подільського 1940-х років, що за певних причин потрапили на захід і були виявлені німецькими громадянами у наші дні.

    Дякую пані Раїсі за безцінні фото, адже вони зможуть прислужитися науковцям для комплексного дослідження періоду Другої світової війни та архітекторам для відтворення об’єктів культурної спадщини нашого міста. Відтепер ці фото знаходяться у фондах Заповідника і ними зможуть скористатися всі бажаючі.

    Завідувач відділу наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

    «Археологічний сезон-2018 стартував !».

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 27-04-2018

    З першими, по-справжньому, теплими днями Кам’янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція Державного підприємства «НДЦ Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України під керівництвом старшого наукового співробітника, кандидата історичних наук Павла Нечитайла розпочала цьогорічний археологічний сезон на території НІАЗ «Кам’янець» дослідженнями ділянок втраченої історичної забудови по вул. Успенській. Дослідження проводяться на підставі Дозволу Міністерства культури України від 15.03.2018 р. №22-025/18 та Відкритого листа від 16.01.2018 р. №045/01407.

    На сьогоднішній день вже є цікаві відкриття: залишки дороги ХVІІ ст., кам’яне мощення ХІХ ст. і система відведення води від джерел верхнього схилу. Особливість цієї системи полягає в тому, що водовідвідні лотки були прокладені під будинками. І лишень археологи прочистили лотки, як вода знову задзюрчала по них.

    Очікуємо, що подальші дослідження принесуть нові відкриття та інформацію про минуле Старого міста.

    Учений секретар Л. Рудюк

    «Магічний туристичний сезон відкритий!».

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 25-04-2018

    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», спільно із місцевою владою Кам’янця-Подільського, продовжує гарну традицію офіційного початку туристичного сезону. Цьогоріч такий захід проходив вдесяте і мав гасло «Магічний Кам’янець».

    В будинку Руського магістрату ожили події сторічної давнини. Із фотографій, розміщених на виставці «Пам’ятними місцями останньої столиці УНР», на нас споглядають керманичі Української революції 1917-1921 рр., нагадують про тогочасне життя світлини будівель, що опинилися у вирі важливих історичних подій, а для гостей міста приємним подарунком стало знайомство зі справжніми банкнотами періоду УНР. «Чаклували» над цією виставкою працівники відділу наукової та культурно-освітньої діяльності Заповідника і талановитий художник та фотограф Дмитро Бабюк, який своїми фотоколажами доповнив основну виставку.

     Детальніше

    «Дбаємо про благоустрій пам’яток».

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 19-04-2018

    18 квітня з нагоди Міжнародного дня пам’яток і визначних місць проведено благоустрій на території пам’ятки архітектури національного значення Руська брама з баштами та укріпленнями (16 ст.). Благоустрій ініційовано Національним історико-архітектурним заповідником «Кам’янець» (генеральний директор – В. В. Фенцур), Кам’янець-Подільським військово-історичним товариством шанувальників історії фортифікації (президент товариства – І. В. Данілов), Товариством збереження культурної спадщини м. Кам’янця-Подільського (голова – П. О. Мілер) та Українським товариством охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області (голова – О. С. Петровський). Співробітники заповідника, члени товариства і громадських організацій спільними зусиллями виконали всі необхідні заходи щоб пам’ятка радувала своєю величністю гостей та жителів міста.

    «До відзначення Міжнародного дня пам’яток і визначних місць та Дня пам’яток історії та культури».

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 17-04-2018

    18 квітня у всьому світі відзначається Міжнародний день пам'яток і визначних місць, який започаткований у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам`ятників і визначних місць (ICOMOS) з метою нагадати світовому суспільству про різноманітність культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь. Саме тому його гаслом стали слова «Збережемо нашу історичну батьківщину». В Україні в цей день щорічно відзначається встановлений Указом Президента України від 23 серпня 1999р. №1062/99 День пам’яток історії та культури.

    З нагоди свята працівники Заповідника спільно з членами міських громадських організацій УТОРІК, «Товариство збереження культурної спадщини м. Кам’янця-Подільського» і Кам’янець-Подільського військо-історичного товариства шанувальників історії та фортифікації, які виступили ініціаторами заходу, проведуть толоку по впорядкуванню території унікального оборонного гідротехнічного комплексу - пам’ятки архітектури національного значення Руської брами з баштами та укріпленнями.

    Запрошуємо усіх небайдужих до збереження пам’яток долучитись до нашої праці !

    Учений секретар Л. Рудюк

    Людина, залюблена в архітектуру. До 90-ї річниці з дня народження Юрія Химича

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 13-04-2018

    Серед плеяди відомих особистостей, які прийшли на світ у стародавньому Кам’янці та складають його непроминущу славу, яскравою зіркою сяє ім’я Юрія Химича, 90 років від дня народження якого виповнюється 12 квітня цього року.

     Детальніше

    І знову зустріч…

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 13-04-2018

    Швидко лине час... Ось і не за горами кінець п’ятого навчального року. Підсумок в освітній діяльності проводять всі навчальні заклади. І ми разом з студентами історико - краєзнавчого факультету Університету ІІІ покоління провели підсумкову лекцію в стінах історичного факультету КПНУ ім. Огієнка. На занятті співробітники відділу наукової та культурно-освітньої діяльності зробили короткий екскурс з історії міста; презентували фотоогляд пам’яток архітектури Старого міста та Нового плану; розповіли про економічний та соціальний розвиток міста протягом ХІХ_ХХ ст., а також прикрасили свої історико-архітектурні факти цікавими та веселими легендами. На кінець тривалої двогодинної лекції колектив науковців привітав студентів-випусників із закінченням навчального року та презентував фото звіт роботи студентів про діяльність і спільну працю починаючи з осені 2013 р. Щирі посмішки, оплески та чудовий настрій - найкраща винагорода за проведену роботу. Дивлячись на таких студентів хочеться жити і творити!!

    Котиться на захід сонечко поволі
    Начебто старіти час прийшов усім.
    Та не піддамося ми суворій долі,
    Бо тепер студенти ми передусім!!!
    (слова із гімну студентів Університету ІІІ віку, автор Лященко А.Б.)

    Науковий співробітник Герасимчук Т.А.


      Давніші новини

     
     

    Положення про НІАЗ "Кам'янець"

     

    Фонди НІАЗ «Кам’янець»

     
      Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

      Детальніше

     

    Комплектування фондових зібрань НІАЗ «Кам’янець» здійснюється більше 30-ти років, впродовж існування Заповідника. Склад музейних фондів визначається профілем діяльності НІАЗ «Кам’янець» і нараховує до 8 тис. од. зберігання основного фонду. Фонди Заповідника представлені групами – іконографічна, археологічна, фотоматеріали, документи. А

      Детальніше

     
     

    Історія НІАЗ "Кам'янець"

     

    Акція "7 чудес України"

     
     

    Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

     «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

      Детальніше

      Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні цього року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

      Детальніше

     
  •