Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
  • "Спадщина у небезпеці!"

    Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

    » Читати більше

    Контакти:

    НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
    м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

    тел.: (03849) 7-47-71
    факс.: 9-16-97
    http://niazkamenec.org.ua
    niazkamenec@gmail.com


  •   На початок

    Геній українського народу

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 09-03-2017

    Цього року Україна відзначає 203 річницю з дня народження видатного українського поета, письменника та художника Тараса Григоровича Шевченка. Щороку  9-10 березня в країні проходять Шевченківські дні, які вшановують пам’ять великого поета. Творча спадщина Тараса Шевченка відома сьогодні в багатьох країнах світу завдяки його натхненній поезії. Його твори перекладено мовами різних народів, і вони стали однією із дорогоцінних перлин у скарбниці світової культури. Любов поета до України, до чудового народу, до прекрасної мови, до героїчної та трагічної історії сповнює рядки його творів.

    Свою Україну любіть,
    Любіть її… Во время люте,
    В остатню тяжкую минуту
    За неї Господа моліть.

    До Шевченківських днів в науковій бібліотеці НІАЗ «Кам’янець» присвячена тематична книжкова полиця «Геній українського народу», з матеріалами якої можуть ознайомитись усі бажаючі.

     

    Старший науковий співробітник О. Ф. Кулішова

      Детальніше

    Будинок Фаренгольца:  дослідження  та  відбудова

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 07-03-2017

    Запрошуємо Вас взяти участь у роботі відкритого польового семінару «Будинок Фаренгольца:  дослідження  та  відбудова»,  який відбудеться 10 березня 2017 року о 14-00 год. в приміщенні конференц-залу Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» за адресою: вул. П’ятницька, 9, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область.

      Детальніше

    35 років картинній галереї

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-02-2017

    Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник відсвяткував 35-річчя відкриття Картинної галереї. В контексті святкування відбувся науково-творчий семінар «Мистецьке Поділля: історія та сучасність», який проходив у Галереї мистецтв 22 лютого 2017 року. Захід проходив у теплій, дружній, творчій атмосфері. Міська влада, колеги, митці, науковці, краєзнавці та творча інтелігенція міста й області прийшли привітати з ювілеєм та згадати шлях становлення культурного і мистецького осередку міста – Картинної галереї. На семінарі обговорювали питання зародження і становлення художньої освіти на Поділлі, розглядалося культурно-мистецьке життя краю та подальші перспективи його розвитку.

    Вітаємо наших колег з ювілеєм та бажаємо нових мистецьких здобутків, творчої наснаги, успіхів у реалізації майбутніх проектів !

    Головний зберігач фондів О. Вільчинська

    Привітання і вручення пам’ятного подарунку від НІАЗ «Кам’янець»

    Під час науково-творчого семінару «Мистецьке Поділля: історія та сучасність»

    До 210-річниці від дня народження Наполеона Орди

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 17-02-2017

    11 лютого 2017 року виповнилось 210 років від дня народження Наполеона Орди (1807-1883 рр.) - видатного художника, літератора, композитора, музиканта, творчість якого тісно пов’язана з Польщею, Україною, Білоруссю і Литвою.

      Детальніше

    Лекція-зустріч з учнями 5х класів НВК №1

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-02-2017

    У конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» 31 січня 2017 року відбулася лекція-зустріч з учнями 5х класів НВК № 14 на тему «Історичне минуле старого Кам’янця у легендах». Подібні заходи покликані популяризувати багатющу історичну спадщину нашого міста серед учнівської молоді, виховувати почуття патріотизму та відповідальності перед майбутніми поколіннями за збереження неоціненного скарбу – пам’яті народу.

      Детальніше

    З Новим 2017 роком

    АвторАвтор: admin  Опубліковано: 06-01-2017

    Передача Віфлеємського вогню миру

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 26-12-2016

    22 грудня в приміщенні конференц-залу НІАЗ «Кам’янець» Національна скаутська організація України «Пласт» в особі Віктора Годного - станичного станиці Кам’янця-Подільського - передала колективу Заповідника Вифлеємський вогонь миру.

    Під час передачі присутніх було ознайомлено з історією Міжнародної акції «Вифлеємський вогонь миру», у якій беруть участь скаути з 25 країн Європи. Метою акції є поширення миру і злагоди разом із Вогнем, який запалюють щороку в передріздвяний час в базиліці Різдва Христового у Вифлєемі, на місці народження Ісуса Христа, та по естафеті передають у різні країни. Українські пластуни отримали вогонь від польських карцерів.

    Учений секретар - Рудюк Лариса Йосипівна

    Здобутки археологічних досліджень 2016 року

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 06-12-2016

    В зв’язку із завершенням цьогорічного етапу польових робіт 2 грудня 2016 року у приміщенні конференц-залу НІАЗ «Кам’янець» відбувся Круглий стіл «Підведення підсумків археологічних досліджень сезону 2016 р. на території НІАЗ». Його організаторами виступили Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», відділ з охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міської ради, Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник і Кам’янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН. У роботі Круглого столу взяли участь представники міської влади, науковці, краєзнавці, фахівці пам’яткоохоронної сфери, творчих і громадських організацій, студенти вищих навчальних закладів тощо.

      Детальніше

    ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ-ЗАПРОШЕННЯ

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 29-11-2016

    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець»

    Відділ охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міської ради

    Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

    Кам’янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція ДП НДЦ ОАСУ Інституту археології НАН України

    Шановні колеги !

    Запрошуємо Вас взяти участь у роботі круглого столу «Підведення підсумків археологічних досліджень сезону 2016 р. на території НІАЗ «Кам’янець», який відбудеться 02 грудня 2016 року о 14-00 год. в приміщенні конференц-залу Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» за адресою: вул. П’ятницька, 9, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область.

    Робота круглого столу планується за такими напрямками обговорення :

    • ознайомлення з ходом і результатами польових робіт археологічних досліджень сезону 2016 р.;
    • інформування про реалізацію протягом 2015-2016 рр. Програми проведення археологічних досліджень на території НІАЗ «Кам’янець» і визначення напрямків подальших досліджень;
    • координація зусиль наукової спільноти з обліку, паспортизації та збереження пам’яток і об’єктів археології на території міста;
    • пошук шляхів вирішення проблемних питань з організації та фінансування археологічних робіт.

    Діятиме експозиція знахідок, отриманих в результаті археологічних робіт під час польового сезону 2016 р.

    Круглий стіл відбудеться в рамках консультацій з громадськістю, за підсумками обговорення буде прийнято підсумкову резолюцію.

    Щиро запрошуємо до участі у роботі круглого столу представників органів охорони культурної спадщини, історико-культурних заповідників, музеїв, наукових закладів, громадських організацій, ЗМІ та зацікавлених осіб тощо.

    Свою участь просимо повідомити до електронною поштою на адресу: niazkamenec@gmail.com або за телефоном (03849) 9-16-97, зазначивши тему свого виступу в рамках запропонованих вище напрямків або намір взяти участь як слухач.

    Телефони для довідок:

    050 4360891 - учений секретар НІАЗ «Кам’янець» Рудюк Лариса Йосипівна

    Безкоштовні перегляди інтелектуального кіно в НІАЗі

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 11-11-2016

    Протягом осені 2016 року у конференц-залі Національного історико-архітектурного заповідника “Кам’янець” кіноклуб “Атмосфера”, за підтримки благодійного фонду «Колос», проводить безкоштовні кіно-вечори.

      Детальніше

    Про підготовчі роботи на Водяній башті

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 28-10-2016

    В даний час на пам’ятці архітектури ХV-ХVІ ст. Башта Водяна №5 комплексу Фортеці (Старого замку) ведуться підготовчі роботи по ліквідації її аварійного стану, що фінансуються з міського бюджету згідно рішення сесії міської ради № 16/15 від 12.07.2016 р.

      Детальніше

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 07-10-2016 

    Колектив Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» висловлює співчуття Євгену Миколайовичу Нищуку з приводу тяжкої та непоправної втрати – передчасної смерті дружини Оксани Василівни.

    Світла пам'ять про прекрасну жінку, кохану дружину, люблячу матір і талановиту акторку назавжди збережеться в серцях всіх, хто її знав. Щиро поділяємо Ваше горе, сумуємо і висловлюємо слова підтримки Вам та Вашим рідним у годину скорботи.

    Форум Кам’яний острів. Програма

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 21-09-2016 

    *Вхід на усі заходи вільний. У програмі можливі зміни та доповнення

      Детальніше

    Найдавніша ливарня на території України

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 08-08-2016 

    При виконанні археологічних досліджень на площі Польський ринок Кам’янець-Подільською ДП НДЦ ОАСУ Інституту археології НАН України виявлено глинобитну споруду трипільської культури енеолітичного часу IV тис. років до н.е.

    За аналізом будівельних залишок, які в основному походили від стін цієї споруди було встановлено, що це була одноповерхова господарська будівля, що використовувалась як майстерня для плавки міді. На це вказують залишки трьох тігелей з застиглою міддю на стінках, близько 10 фрагментів мідних пластин.

    На даний момент - це найдавніша ливарня на території України.

    Опера в мініатюрі 2016

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 27-07-2016 

    17 липня 2016 року відбулось відкриття ІІ міжнародного фестивалю оперного мистецтва та класичної музики «Опера в мініатюрі», котрий другий рік поспіль організовує для любителів та шанувальників опери Клуб поціновувачів оперного мистецтва «Секвенція». Впродовж року Клуб «Секвенція» під вмілим керівництвом Інги Лютаревич у різних залах міста знайомив глядача з класикою світового рівня, залучав молодь до прекрасного і слухачі з вдячністю відвідували концерти професіоналів.

      Детальніше

    Виставка «Нові обрії Старого міста»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 02-07-2016 

    У архітекторів нашого міста склалась добра традиція – щорічно у переддень свого професійного свята відкривати виставку творчих робіт. Цьогоріч це буде виставка проектів членів Кам’янець-Подільського осередку Національної спілки архітекторів України та студентських проектів, що відкриється у виставковому залі на вул.Соборній.

      Детальніше

    Цикл музичних вечорів на Руській брамі

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 10-06-2016 

    Запрошуємо на цикл музичних вечорів на Руській брамі. У програмі твори Антоніо Вівальді та Йоганна Себастьяна Баха.

    Виконавці: Заслужений діяч мистецтв України, професор Національної музичної академії України, диригент ансамблю класичної музики ім.Б.М.Лятошинського Ігор Андрієвський (скрипка, м.Київ) Дипломант міжнародних конкурсів, доцент Національної музичної академії ім. П.І.Чайковського Ніна Сіваченко (скрипка, м.Київ) Автор ідеї, ведуча і концертмейстер-культуролог та сценарист Людмила Вольська ( фортеп’яно, Кам’янець-Подільський)

    При підтримці Кам’янець-Подільського міського голови Михайла Сімашкевича.

    Перший концерт відбудеться: 11 червня 2016 року о 19год.00хв. за адресою – вул. Руська, 93.

    Слідкуйте за анонсом.  

    Виставка «Веселкові барви».

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 19-05-2016 

    З нагоди святкування Дня міста «Кам’янець — острів скарбів-2016» 20 травня 2016 року в приміщенні конференц-залу Національного історико - архітектурного заповідника «Кам’янець» діятиме виставка «Веселкові барви».

    В експозиції представлені творчі роботи - вишиті картини подільських майстринь Овчарук Людмили та Кріль Юлії.

    Запрошуємо всіх гостей, друзів, туристів міста з 14.00 год. до 21.00 год. долучитися до прекрасного.


     

    «Кам’янець-Подільський вражає: Кам’янець – РЕТРО»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 29-04-2016 

    Кілька років поспіль НІАЗ «Кам’янець» запрошує туристів у мальовничий куточок Старого міста – дворик будинку Руського магістрату та у східні корпуси пам’ятки. Цьогорічна тематика відкриття туристичного сезону «Кам’янець-Подільський вражає: Кам’янець – РЕТРО»  зацікавила не тільки гостей, молодь міста, а й старше покоління кам’янчан. В рамках свята 22 квітня презентовано креативно-мистецький проект «Творчого об'єднання письменників та художників «STONE ISLAND» під назвою «Література в короткому метрі». Емоційна поезія молодих митців втілена в коротких відеороликах, долинула до сердець усіх, хто цього весняного вечора завітав у конференц-зал Заповідника.

       Детальніше

    Збереження пам’яток – спільна справа

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 21-04-2016 

    20 квітня 2016 року у конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» відбулося засідання круглого столу «Держава, місто, громада. Означення і шляхи вирішення нагальних пам’яткоохоронних питань», приурочене до Дня пам’яток історії та культури в Україні.

    Захід організували Заповідник, відділ з охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міської ради та Хмельницька обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, у роботі якого взяли участь представники міської влади і депутатського корпусу, науковці, краєзнавці, фахівці пам’яткоохоронної сфери, творчих та громадських організацій, зокрема обласних організацій спілок краєзнавці та архітекторів, ВГО «Меморіал» ім.Стуса, Кам’янець-Подільського військово-історичного товариства шанувальників історії та фортифікації, Товариства збереження культурної спадщини Кам’янця-Подільського.

    Учасники засідання обговорили найгостріші питання охорони культурної спадщини міста, особливо на території Старого міста, надали конструктивні пропозиції щодо їх вирішення та прийняли підсумкову резолюцію.

    Учений секретар Л. Рудюк

    Привітання

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-04-2016 

    Весняна толока

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 01-04-2016 

    Цьогоріч в рамках всеукраїнської акції «За чисте довкілля» проходить загальноміська акція з благоустрою «Весняна толока», під час якої здійснюється санітарне очищення і впорядкування території міста після осінньо-зимового сезону. Доброю традицією стала щорічна активна участь працівників Заповідника в акції, під час якої впорядковують території пам’яток архітектури.

    Протягом березня нами законсервовані зруйновані ділянки Прибережної башти Польської брами, очищені від побутового сміття і самосійної рослинності території Різницької та Кравецької башт і Турецьких бастіонів.

    Ця робота Заповідником буде продовжена у квітні, щоб гідно зустріти гостей міста на святі відкриття туристичного сезону – 2016.

    Учений секретар Л. Рудюк

    Круглий стіл про місце музеїв в культурному ландшафті

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 30-03-2016 

    25 березня цього року працівники Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» - в.о. генерального директора Фенцур В.В., учений секретар Рудюк Л.Й. та молодший науковий співробітник Пагор В.В. взяли участь у роботі круглого столу «Музеї в культурному ландшафті», що відбувся у Державному історико-архітектурному заповіднику «Межибіж» і приурочений до 45-річчя відкриття музею у Меджибізькому замку та 15-річчя оголошення замкового комплексу заповідником.

    Його організаторами виступили управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації  і  ДІАЗ «Межибіж».

    Учений секретар Л. Рудюк        Детальніше

    Запрошуємо Вас на презентацію

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 25-02-2016 

    Шановні колеги ! Щиро сподіваємося, що Ви знайдете змогу і відвідаєте презентацію видання Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» книги «Відродження архітектурно-історичної спадщини Кам’янця-Подільського (40-і рр. ХХ ст. – 2015 р.)», яка відбудеться 29 лютого 2016 року о 15-00 год. у приміщенні конференц-залу за адресою: м. Кам’янець-Подільський, вул. П’ятницька, 9.

    Книга розповідає про півсторічну пам’яткоохоронну діяльність в місті та зацікавить широке коло науковців, архітекторів, освітян та всіх, закоханих у історичне минуле Кам’янця-Подільського.

     Підготувала Л.Рудюк

    «Спротив геноциду»

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 19-02-2016 

     У конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» відкрито стендову виставку «Спротив геноциду. 1932-1933 роки».

    Виставка демонструє докази опору, який чинило українське суспільство тоталітарному режиму у 1920 – на початку 1930 років. На 18 стендах представлені унікальні документи та фото, які розкривають масштаби спротиву, його форми і методи. Значна частина документів оприлюднена вперше.

    Матеріали підготовлені Українським інститутом національної пам’яті, Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Центром досліджень визвольного руху, Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ‘32–33 років в Україні. Керівник проекту Володимир Тиліщак.

    Запрошуємо учнів загально-освітніх закладів, ВУЗів, громадськість міста відвідати дану виставку.

    Відродження архітектурно-історичної спадщини Кам’янця-Подільського

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 09-02-2016 

    Наприкінці 2015 року у видавництві «Медобори - 2006» вийшло друком видання Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» - книга «Відродження архітектурно-історичної спадщини Кам’янця-Подільського (40-і рр. ХХ ст. – 2015 р.)», автори В.В.Фенцур, В.В.Пагор, в якій докладно і послідовно окреслені етапи становлення пам’яткоохоронної роботи в місті за півстолітній період.

    Учений секретар Л. Рудюк        Детальніше

    Про участь у конкурсі проектів Посольського фонду США збереження культурної спадщини.

    АвторАвтор: admin Опубліковано: 04-01-2016 
     

    «Від в’язниці до святині: збереження, реставрація та реновація пам’ятки архітектури костелу св. Михаїла монастиря домініканок в м. Кам’янці-Подільському» - під такою назвою Заповідник представив проект для участі у конкурсі на отримання гранту від Посольського фонду США збереження культурної спадщини (AFCP) на 2016 рік.

    Проект передбачає реставрацію пам’ятки і створення багатофункціонального (культового, виставково-експозиційного, концертного, просвітницького, екскурсійного тощо) об’єкта для забезпечення суспільних потреб міста та регіону. Дана пам’ятка має складну і трагічну історію – в ХХ ст. монастирські приміщення використовувались як тюрма НКВД, пізніше в них розмістились виробничі приміщення електромеханічного заводу і СПКБМЕТ.

    До складу робочої групи Проекту включені Кам’янець-Подільська дієцезія РКЦ -користувач пам’ятки та «Архітектурна майстерня «Симетрія» (м. Львів) - розробник проектної документації, яка була погоджена Міністерством культури України в 2012 році.

    Реалізація Проекту стане першим етапом реставрації та пристосування комплексу монастиря домініканок в цілому.

    Учений секретар Л. Рудюк

    ______________________________________________________________________

    Перший проект будівництва собору Олександра Невського (1865 р.)

    АвторАвтор: admin  Опубліковано: 15-11-2015 

    У 2015 р. в фондах Центрального державного історичного архіву в м. Києві виявлено архівну справу з планами та зображеннями забудови Кам’янця-Подільського ХІХ ст. Підшивка документів містить маловідомий план міста ХІХ століття і перший проект будівництва собору Олександра Невського розроблений в 1865 році. Креслення є доопрацьованим третім проектом (1856 р.) православного собору в західній частині Губернаторської площі (сьогодні площа Вірменський ринок). Цей проект продовжував русько-візантійський напрям й репрезентував великий (42х42 м) хрестоподібний в плані, п’ятиглавий, чотирьохстовпний храм.

      Детальніше

    «Виставка: Народна ікона Поділля – складова духовної європейської спадщини»

    АвторАвтор: admin  Опубліковано: 17-09-2015 

    Анонс.

     25 вересня Хмельницький обласний художній музей та Подільське товариство імені Г.Сковороди відкриває в Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець» виставку «Народна ікона Поділля – складова духовної європейської спадщини». В експозиції будуть представлені твори народних митців ХVІІІ-ХІХ століть з колекції хмельницького краєзнавця Олександра Чернова. Традиційно написані на полотні та дошці Подільські народні ікони чарують своєю щирістю у створенні образу, наївністю малярської манери і тому близькі для сприйняття людьми.

     Найрозповсюдженнішими з народних ікон на Поділлі були: образи Ісуса Христа, Богоматері, св. Миколая, св. Юрія Змієборця, св. Параскеви, св. великомучениці Варвари. Кожен з цих образів через століття випромінює безмежну любов до України та її людей, тепло і терпіння, милосердя й віру в силу українського народу. Представлені твори іконопису репрезентують традиційну течію народного малярства зі стилізованими зображеннями подільських руж чи півоній поряд із святими на стриманому темному тлі. Колись ці ікони органічно вписувались в інтер’єр подільської хати з вишитими рушниками, настінними розписами, витинанками та писанками.

    Тому, якщо ви хочете збагнути народне уявлення про красу, втілене в образах святих, завітайте у виставковий зал Заповідника. Ми сподіваємось, що відкриття виставки стане яскравою подією в духовному житті кам’янчан і гостей міста.

    «Кам’янець-Подільський в історії європейської фортифікації»

    АвторАвтор: admin  Опубліковано: 17-09-2015 

    Анонс. З нагоди відзначення у вересні 2015року Днів європейської спадщини в Україні в Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець» проводяться дні відкритих дверей (19 та 20 вересня) на експозиційному об’єкті – Башті Казематній,1667р., пам’ятці архітектури національного значення.

    Запрошуємо туристів, студентів, екскурсійні групи та всіх бажаючих  -

    19 вересня о 12.00год прослухати лекцію-екскурсію на тему: «Кам’янець-Подільський в історії європейської фортифікації».

    Для всіх бажаючих будуть відчинені двері унікальної оборонної споруди 17століття з 10.00год до 15.00год 19 та 20 вересня 2015року.

    «Пам’ять про Степана Руданського»

    АвторАвтор: admin  Опубліковано: 08-09-2015 

    РуданськийЗ плином часу кількість пам’ятних знаків та меморіальних дощок на будинках нашого міста зростає. А це доповнює багатовікову історію Кам’янця, який славиться пам’ятками архітектури й визначними людьми. З нагоди 24-ї річниці Незалежності України, 22 серпня на пам’ятці історії та архітектури 18ст. – Будинку духовної семінарії (тепер – Картинній галереї) було встановлено пам’ятну дошку поету і лікарю Степану Руданському.

      Детальніше

  •