Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  http://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • АвторАвтор: admin Опубліковано: 29-10-2019

  ЗБЕРЕЖЕННЯ ПАМ’ЯТОК АРХІТЕКТУРИ СТАРОГО МІСТА

  Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» впродовж трьох останніх років забезпечує виконання ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури за рахунок коштів державного бюджету. Особлива увага приділяється об’єктам, що потребують виконання протиаварійних робіт.

  В 2017 році таким об’єктом була визначена пам’ятка архітектури Гончарська башта, яка височить на тлі мальовничого каньйону р.Смотрич і є однією з візиток міста. Повернення первісної форми даху башти вимагало вирішення складних інженерних і конструктивних завдань. Демонтаж аварійного даху був проведений в стислі терміни. Складну роботу по організації виконання проведено з повною заміною старих аварійних несущих конструкцій даху на нові: балки, крокви, лати, мауерлати, гонтове покриття, світловий ліхтар, критий конусним завершенням із металевим флюгером. В 2019 році було влаштоване залізобетонне монолітне перекриття, на якому встановлено 2 яруси дерев’яних галерей, з яких відвідувачі зможуть оглянути середньовічну систему оборони найбільшої башти в східній частині Кам’янця.

  Проектно-кошторисна документація була розроблена Київським інститутом «УкрНДІпроектреставрація», а роботи виконували фахівці приватного підприємства «Гермес-С».

  Аналогічні роботи з ліквідації аварійного стану даху були виконані в 2018 році на Ковальській башті №3 Комплексу оборонних споруд Польської брами. Було влаштовано новий дах з гонтовим дерев’яним покриттям. Гонтини – дошки, колені сокирою, стругані вісним ножем і оброблені у спеціальному розчині, виготовлені згідно стародавніх технологій в столярному цеху МПП «Гермес-С». У цьому році були продовжені відповідні роботи на Ковальській башті. Фахівці встановили блискавкозахист та виконали вогнезахист дерев’яних конструкцій даху башти. Тепер відвідувачі та жителі міста мають можливість побачити відреставровану башту, яка виконувала дозорно-сторожову функцію в системі оборонно-гідротехнічного комплексу Польської брами.

  У 2018 році Київський інститут «УкрНДІпроектреставрація» виготовив проектно-кошторисну документацію для виконання протиаварійних реставраційно-ремонтних робіт на Мурах складової комплексу оборонних споруд Руської брами, охопивши при цьому весь спектр реставраційних заходів від консервації і трасування фундаментів, їх стяжки до реставрації поруйнованих бійниць та стрільниць. Спеціалісти МПП «Гермес-С» виконали ці роботи майстерно і в результаті було відроджено втрачені візуальні зв’язки колись існуючих фортифікаційних споруд гідротехнічної оборонної системи Руської брами. Відновлені бійниці для гармат і гаківниць будуть надалі «розкривати» унікальну оборонну систему в каньйоні р.Смотрич та можуть стати зручною площадкою для проведення історичних реконструкцій середньовічних битв.

  В цьому році продовжувалось виконання робіт з поточного ремонту пам’яток архітектури Міські мури на вул.Старопоштовий узвіз та на вул.Успенській, ремонт стін Вірменського бастіону, протиаварійні роботи контрфорсу Прибережної башти Комплексу Руської брами.

  За рахунок коштів субвенції з міського бюджету виконуються роботи з поточного ремонту фасадів, штукатурки Петропавлівської церкви та роботи з благоустрою прилеглої території, які здійснюються власними силами та за кошти релігійних громад.

  Виконані роботи забезпечать збереження пам’яток архітектури і можуть покращити туристичну привабливість Старого міста.

   
 •