Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
  Головна сторінка » Новини » Архів новин
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  http://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 •  
   Попередні новини

  Про підготовчі роботи на Водяній башті

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 28-10-2016 

  В даний час на пам’ятці архітектури ХV-ХVІ ст. Башта Водяна №5 комплексу Фортеці (Старого замку) ведуться підготовчі роботи по ліквідації її аварійного стану, що фінансуються з міського бюджету згідно рішення сесії міської ради № 16/15 від 12.07.2016 р. Розпорядником коштів є Державний історичний музей-заповідник як користувач пам’ятки. Науково-проектну документацію розробляє ПП «Архітектурна майстерня «Лагуш і спілка» (м. Львів) під науковим керівництвом кандидата архітектури, дійсного члена Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ICOMOS) О.А. Пламеницької.

  Для проведення науково-технологічних та інженерних досліджень і влаштування риштовань працівники ПП «Гермес» розчищають від земляних завалів та будівельного сміття кін. ХІХ – поч. ХХ ст. місце розташування переходу до башти під наглядом фахівців Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції ДП «Науково-дослідний центр «Охорона археологічна служба України» Інституту археології НАН України. Подібні роботи виконувались в 1975-79 роках під керівництвом архітектора-реставратора Є.М. Пламеницької, яка досліджувала північні оборонні споруди середньої та нижньої терас Фортеці.

  На сьогодні виявлено кут Пільної брами, стін переходу до башти і засипані каземати, які підтверджують матеріали досліджень Є.М. Пламеницької. Очікуємо, що подальші роботи на пам’ятці принесуть нові відкриття та інформацію про спорудження й розвиток оборонних укріплень Фортеці та міста в цілому.

  Учений секретар Л.Рудюк

  Фрагмент креслення науково-проектної документації. «Північні оборонні споруди середньої і нижньої терас Замку від Замкового мосту до Підзамецьких воріт. Т.V. Проектні пропозиції.», що розроблена УСНРВУ в 1978 р.

  Заповідник впорядковує памятки

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 11-03-2015 

   Скоро весна буянням зелені вкриє скелі Смотрицького каньйону і лише допитливе око побачить в гущі самосійної рослинності збережені середньовічні оборонні споруди на схилах.

  Протягом лютого-березня цього року працівники Заповідника самотужки розкрили пам’ятку архітектури Башта на броді від самосійної зелені, законсервували аварійні ділянки стіни башти, розчистили збережені фрагменти кам’яних оборонних мурів та впорядкували прилеглу територію. Тепер звільнена з рослинного полону башта милує око туристам міста.

  Підг. Л.Рудюк – учений секретар

  Латинські написи в пам’ятках архітектури Кам’янця»

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 30-11-2014 

  Презентація книги.

  Священна мова Біблії, мова освіти і спілкування, мова філософів, істориків та політичних діячів зі сторінок книги Галини Осетрової «Латинські написи в пам’ятках архітектури Кам’янця», прийшла нині до сучасників старовинного міста.
  26 листопада у конференц-залі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» відбулась презентація книги, що вийшла друком у видавництві ПП «Медобори-2006».

  У виданні представлено латинські написи на пам’ятках архітектури та історії, розташованих на території Заповідника. Більше півсотні їх прикрашають білокам’яні портали кам’янецьких будинків, фасади та інтер’єри сакральних споруд, брами міста, оборонні укріплення, скульптури. Частина їх з часом втрачена, але збережена для нас істориками та художниками, інші затиньковано, проте можна відтворити. Та все ж, роботу з вивчення написів на плитах, як стверджує науковець, не можна вважати закінченою.

  Разом із латинським висловом Галина Олександрівна, у притаманній тільки їй манері, подає лаконічну довідку про вислів з глибокою історією, а Петро Ігнатьєв оригінально відтворює кожен напис у світлинах.
  В обговоренні взяли участь науковий співробітник музею-заповідника Вінюкова В., видавець Мошак М., фотограф Ігнатьєв П. та інші. Теплими словами вдячності привітав Галину Олексндрівну Генеральний директор НІАЗ «Кам’янець» Фенцур В. та колеги.

  Ця невелика книга відкриває для нас ті часи, коли в культурному просторі міста активно функціонувала латина, і ми зможемо знову відчути її дихання, серцебиття славного Кам’янця.

  Галина Осетрова

  на фото автор книги

  Зав. відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

  Застигла в часі мить. Кременець на старому фото.

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-10-2014 

  В Україні є чимало невеликих містечок, маловідомих для туристів, котрі слід обов’язково відвідати. Адже їхня багатовікова історія, природні ландшафти, унікальна архітектурна спадщина збагатять новими знаннями кожного з нас та покличуть у подорож знову і знову.

  Таким є старовинне волинське місто – Кременець, що знаходиться майже на самому кордоні з Галичиною. Нині це невеличке районне містечко Тернопільщини. Кременець, або по-давньому «Крем’янець», розташований між пагорбами Кременецьких гір, що зненацька виростають перед очима подорожніх, в долині річки Ікви. Справжнім діамантом «полудневої Волині» назвав Михайло Грушевський Кременеччину, а Лесі Українці Кременець «дуже нагадав маленьку Швейцарію».

  Тим, хто вже побував у Кременці, цікаво буде порівняти побачене зі світлинами початку минулого століття, котрі люб’язно надані Кременецько- Почаївським державним історико-архітектурним заповідником та експонуються з 17 жовтня і до кінця місяця у виставковому залі НІАЗ «Кам’янець». Товариство фотографів, що було організоване інтелігенцією міста в 1930-і роки, принесло славу старовинному Кременцю. Фотороботи відомих майстрів світлини Станіслава Схейбаля (працював вчителем у Кременецькому ліцеї з 1927-1928р.р.), Генріха Германовича (проживав у місті до 1943р.) та інших бачили Європа, Америка та Японія.

  П’ятдесят чорно-білих світлин з прекрасними видами міста, його вулицями з жителями, чарівними пейзажами з Замковою горою створюють неповторний колорит того часу і занурюють відвідувачів у ті історичні часи.

  А фото з костелом Святого Станіслава, де у 1909 році відкрито барельєф з нагоди 100-річчя від дня народження відомого польського поета Юліуша Словацького, надасть снаги взяти власний фотоапарат і долучити до історії своє бачення вічно молодого міста.

  Зав.відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

  Виставка «Графічні твори Сергія Кукурузи»

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 13-10-2014 

  25 вересня 2014 року в конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» відбулось відкриття виставки «Графічні твори Сергія Кукурузи» з колекцій Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» та Подільського товариства імені Г.С. Сковороди, що приурочена 35-ій річниці з дня смерті художника.

  Сергій Васильович Кукуруза (1906-1979) – відомий подільський художник-графік, член Спілки художників СРСР, заслужений вчитель Казахської РСР, член правління Кам’янець – Подільської і Хмельницької організацій Товариства охорони пам’ятників історії та культури, Товариства охорони природи, географічного товариства.

  Художню освіту отримав у Київському художньому інституті, який став осередком формування нових ідей та традицій, де працювали М. Бойчук, В.Пальмов, К.Малевич, В. Касіян та інші. Пройшов складний життєвий шлях. Більше тридцяти років прожив у Казахстані, в м. Актюбінську. Культура казахського народу знайшла відображення в його численних гравюрах, що ілюструють звичаї, побут, історію казахів, передають своєрідну красу азійських степів. 1972 року Сергій Васильович повернувся на рідне Поділля, оселившись у місті Кам’янці-Подільському.

  Подорожуючи мальовничими куточками подільського краю, С. Кукуруза створив різнопланові серії гравюр такі, як: «Пам’ятники Великій Вітчизняній війні» (до 30 – тої річниці визволення Кам’янця-Подільського від німецько-фашистських загарбників), «Кам’янець-Подільський цементний завод», «Архітектурні пам’ятки Поділля», «Пам’ятки вірменської архітектури в м. Кам’янці-Подільському», «Кам’янеччина в минулому і сучасному», «Кам’янець-Подільський. Збірна серія», «Види річки Дністер» (затоплені міста після побудови Могилів-Подільської ГЕС), «Тваринний комплекс колгоспу «Україна», с. Устя » та інші.  Творчий доробок художника складає більше, як 2,5 тисяч різноманітних робіт, серед яких понад 150 книжкових знаків – екслібрисів, виготовлених на дереві та лінолеумі.

  На виставці представлено 124 роботи художника, з них 23 екслібриса.

  Колекцію Подільського товариства Г. Сковороди представив директор Хмельницького громадського музею-бібліотеки Чернов Олександр Сергійович.

  Виступили: Бринюк Алла Григорівна, кандидат мистецтвознавства, старший викладач кафедри мистецьких дисциплін Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка, яка науково вивчила та дослідила творчий доробок  С. Кукурузи; Вінюкова Валентина Миколаївна, науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного музею-заповідника, яка поділилась особистими спогадами про життя митця; Мошак Мирослав Іванович, краєзнавець, видавець, голова товариства «Подільське братство», який відзначив важливість творчого доробку відомого подолянина.

  Музичний супровід було надано піаністом-композитором Дубік Марією. 

  Елеонора Паронян

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 2-10-2014 

  Графічні роботи Сергія Кукурудзи

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 25-09-2014 

  Концерт на підтримку українських військових

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 02-09-2014 

  Сьогодні ми проходимо надскладні випробування, які консолідують нашу націю. Від кожного з нас залежить майбутнє України, її незалежність. У День Державного Прапора України в актовому залі Національного історико-архітектурного заповідника відбувся благодійний концерт на підтримку захисників Вітчизни.

  Клуб поціновувачів оперного мистецтва «Секвенція» (голова – Інга Лютаревич) за підтримки НІАЗ «Кам’янець» організував вечір оперного співу. Кошти, зібрані на концерті, а це 6 тис. грн., перераховані українським військовим Кам’янець-Подільського Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України (начальник - полковник В.Г.Родіков), котрі відстоюють цілісність нашої держави в зоні проведення антитерористичної операції.

  У програмі пролунали твори видатних українських та зарубіжних композиторів у виконанні лауреата міжнародних конкурсів та фестивалів оперного мистецтва Олени Лютаревич (сопрано), лауреата Всеукраїнських та міжнародних вокальних конкурсів Оксани Томків (сопрано), солістки Національного симфонічного оркестру Держтелерадіо Вірменії Елеонори Паронян (віолончель), студента 5-го курсу музичної академії м. Познань (Польща) Павла Михайловського (альт), лауреата Всеукраїнських та міжнародних конкурсів, студента 4-го курсу Чернівецького музичного училища ім. С. Воробкевича Ярослава Алексійчука (бандура). Акомпанували концертмейстери Анжеліка Тернова і Марія Дубік.

  Адміністрація НІАЗ «Кам’янець» висловлює глибоку подяку усім, хто долучився до благодійної акції.

  Підгот. Л.Свінціцька – зав. відділом наукової та культурно-освітньої діяльності  

  Концерт в підтримку захистників Вітчизни

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 21-08-2014 

  Виставка «Кам’янець 1944року»

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 07-05-2014 

  Шановні друзі! Запрошуємо Вас взяти участь у відкритті виставки в рамках художньо-мистецьких заходів з відзначення подій Другої світової війни, що відбудуться протягом 2014-2015р.р.

  Виставка «Кам’янець 1944року» відкриється 8 травня 2014року об 11.00год в конференц-залі Заповідника за адресою: вул. П’ятницька, 9 і діятиме до 23 травня 2014р.

  Дана виставка підготовлена спільно з Хмельницьким осередком «Меморіал» імені Василя Стуса.

  До неї увійшли фотоматеріали із фондів Національного історико-архітектурного Заповідника: картосхеми здійснення бойових дій навесні1944року, фото військової техніки періоду війни, фото руйнувань забудови Старого міста.

  Л.Свінціцька  

  Презентація  колекції літографій Н. Орди

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 06-05-2014 

  1 травня о 11 годині у конференц-залі НІАЗ «Кам’янець», в рамках відкриття туристичного сезону – 2014, відбулась презентація поліграфічного видання «Колекції літографій Н.Орди з фондів Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Випуск 1. Подільська губернія.

  Наполеон Орда (11.02.1807—26.04.1883) займає особливе місце серед видатних діячів культури Білорусії та Польщі. В цій людині поєднувалось декілька талантів: художника, музиканта, піаніста, композитора, письменника, педагога, архітектора, публіциста, вченого. Мистецька спадщина Н.Орди нараховує більше 1000 оригінальних творчих композицій, половини з яких стала результатом його подорожей українськими землями у другій половині ХІХ ст., а саме Подільською, Київською, Волинською губерніями та Галичиною. У фондах Заповідника зберігається 123 літографії Н.Орди.

  Альбом «Колекція літографій Н.Орди з фондів НІАЗ «Кам’янець» Подільська губернія», включає 20 літографій, коротку біографію Н.Орди, вступну частину за авторством кандидата архітектури, доцента кафедри мистецьких дисциплін Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка І.В. Березіної, українською та польською мовами. Видавець альбому - ТОВ «Друкарня Рута», м. Кам’янець-Подільський.

  На презентації виступили: генеральний директор НІАЗ «Кам’янець» Фенцур В.В., головний зберігач фондів Вільчинська О.В., кандидат архітектури, доцента кафедри мистецьких дисциплін Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка Березіна І.В., завідувач науково-дослідною та культурно-освітньою діяльністю Заповідника Свінціцька Л.І. Про творчий процес колективу Кам’янець-Подільської друкарні ТОВ «Рута» над виданням альбому розповіла Гордукова І.Є.

  На презентації було продемонстровано короткометражну стрічку Вінницької ОДТРК з «Нової енциклопедії Поділля» про життєвий та творчий шлях Н.Орди, фрагмент документальної стрічки білоруського режисера Олега Лукашевича «Епоха Н.Орди», прозвучав полонез Н.Орди «Північна зірка». У конференц-залі була представлена виставка «Архітектурна спадщина України у творчості Наполеона Орди: іконографія та принципи використання», автора Березіної І.В.

  Головний зберігач фондів О.Вільчинська  

  Проблеми збереження культурної спадщини обговорили за «круглим столом»

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 05-05-2014 

  18 квітня 2014 року, у Міжнародний день пам’яток історії та культури, в приміщенні конференц-залу НІАЗ «Кам’янець» відбувся круглий стіл «Збереження традиційного характеру історичного середовища міста Кам’янця-Подільського».

  Його організаторами виступили Управління культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації, Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» і відділ з охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міської ради. Також у ньому прийняли участь пам’яткоохоронці та краєзнавці міста і області, а саме: начальник відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області Михайловський Я.А., директор Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Погорілець О.Г., директор Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Травінський В.С., провідний науковий співробітник Хмельницького краєзнавчого музею Єсюнін С.М., голова Товариства збереження культурної спадщини Кам’янця-Подільського Вощинський О.М., голова Кам’янець-Подільського осередку Хмельницької організації УТОПІК Петровський О.С., голова Кам’янець-Подільської міської організації Національної спілки краєзнавців України Комарніцький О.Б., голова Кам’янець-Подільського осередку Національної спілки архітекторів України Рудюк В.В. та інші.

  До присутніх з вітальним словом звернулася заступник начальника управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Граділь В.В., яка наголосила на необхідності збереження пам’яток для майбутнього держави та підкреслила важливість співпраці органів охорони культурної спадщини з громадськістю в пам’яткоохоронній роботі.

  Про стан справ в охороні культурної спадщини області, про досягнення останніх років і про проблеми, що потребують невідкладного вирішення, розповіла головний спеціаліст управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Лукашук В.С. З інформацією про збереження пам’яток архітектури в місті, дефіцит фінансування на їх консервацію та ліквідацію аварійного стану виступив начальник відділу з охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міської ради Чухрій О.В.

  У своїй доповіді директор НІАЗ «Кам’янець» розповів про існуючі проблеми в системі охорони культурної спадщини, взаємодію державних інституцій та органів місцевого самоврядування з питань збереження пам’яток. Особливу увагу було приділено Замковому мосту і обмеженню руху автотранспорту по території Старого міста.

  На круглому столі також з доповідями виступили директор історичного музею-заповідника Травінський В.С., учений секретар НІАЗ «Кам’янець» Рудюк Л.Й. В обговоренні проблем пам’яткоохоронної діяльності та пошуків шляхів їх вирішення прийняли активну участь більшість присутніх.

   Підсумком обговорення стала резолюція щодо необхідності створення єдиної обласної програми охорони культурної спадщини з визначенням окремих заходів для кожного історичного міста та вишукання необхідних коштів на виконання протиаварійних і першочергових реставраційно-ремонтних робіт для пам’яток, яким загрожує руйнування.

  Учений секретар Л.Рудюк

  Запрошення

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 28-04-2014 

  ОрдаШановні кам’янчани та гості міста ! Запрошуємо Вас взяти участь у презентації видання «Колекція літографій Наполеона Орди з фондів Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець. Випуск 1. Подільська губернія», яка відбудеться в рамках офіційного відкриття туристичного сезону 1 травня 2014 року об 11-00 год. в конференц-залі заповідника за адресою : вул. П’ятницька, 9. Дане видання підготовлено згідно угоди про співпрацю між Замком Князів Поморських (м. Щецін, Республіка Польща) та НІАЗ «Кам’янець» і надруковане у ТОВ «Друкарня «Рута» (м. Кам’янець-Подільський).

  Довідка: Наполео́н Мате́уш Таде́уш О́рда (пол. Napoleon Mateusz Tadeusz Orda) (1807 — 1883) — видатний художник, літератор, композитор, музикант, творчість якого тісно пов’язана з Польщею, Україною, Білоруссю і Литвою. У 1870-і роки здійснив мандрівку Правобережною Україною, зарисовуючи пам’ятки архітектурного та садово-паркового мистецтва. До нашого часу дійшло 177 творів митця, на яких зображено архітектурні пейзажі України. У фондах НІАЗ «Кам’янець» зберігається 123 його літографії із зображеннями пам’яток Поділля, Волині та Галичини.

  Цікава знахідка.

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-04-2014 

  На початку квітня 2014 року в ході планового огляду території Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» на ділянці по вул. Онуфріївській біля мосту через р. Смотрич та Настінної башти Польської брами було виявлено фрагмент архітектурного облому із пісковика (білий камінь) з розмірами 550 х 535 х 540 мм. На лицьових частинах зображено небесні світила – сонце з 22 променями і місяць, що мають людські обличчя. Рельєф зображення сонця є більш ушкодженим у порівнянні з рельєфом місяця. На бічній поверхні облому також наявний фрагмент напису. Попередні дослідження дають змогу ідентифікувати знахідку в межах 16-17 століть, але місце первісного розміщення облому і час його руйнування потребують подальших досліджень.

  На даний час білокам’яний облом зберігається в Заповіднику, а в подальшому планується його експонування в лапідарії.

  Підготував: мол.науковий співробітник Нагнибіда Р.В.

   

  Шевченко йде дорогами доби

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 04-03-2014 
  До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка 06 березня 2014 року в 15-00 год. у приміщенні конференц-залу Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» за адресою :м. Кам’янець-Подільський, вул. П’ятницька, 9 відбудеться презентація книги «Шевченко йде дорогами доби» (упорядники Василь Горбатюк, Ігор Гончарук, Станіслав Стояновський) і відкриття фотовиставок «Свіча пам’яті» та «Метаморфози століть». .

      Детальніше

   
   Давніші новини

    Запрошуємо на екскурсії

 •