Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  http://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • Перший проект будівництва собору Олександра Невського (1865 р.)

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 15-11-2015 

  Валентин Пагор, молодший науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець»

  У 2015 р. в фондах Центрального державного історичного архіву в м. Києві виявлено архівну справу з планами та зображеннями забудови Кам’янця-Подільського ХІХ ст. Підшивка документів містить маловідомий план міста ХІХ століття і перший проект будівництва собору Олександра Невського розроблений в 1865 році. Креслення є доопрацьованим третім проектом (1856 р.) православного собору в західній частині Губернаторської площі (сьогодні площа Вірменський ринок). Цей проект продовжував русько-візантійський напрям й репрезентував великий (42х42 м) хрестоподібний в плані, п’ятиглавий, чотирьохстовпний храм. Проте в 50-х роках ХІХ століття проект не був реалізований передусім через великі витрати, пов’язані з будівництвом. В 1860-х рр. вирішують звести храм на Новому плані.

  Пізніший, реалізований проект будівництва собору був розроблений губернським архітектором М. Баллогом та інженером І. Калашніковим за зразком церкви Божої Матері в Галерній Гавані Санкт-Петербургу.

  Закладка собору Олександра Невського відбулася 2 травня 1891 року, a 24 листопада 1897 року собор було освячено. В єпархіальній хроніці вказувалося: «При цьому торжестві були присутні представники влади, духовенства, військ, представники всіх установ і станів Поділля. До участі в церковному торжестві прибули благочинні монастирів єпархії, представництво від повітів і багато священиків з навколишніх сіл. На торжество прибули представники дворянства і депутати від міст і сіл губерніїї. Війська місцевого гарнізону влаштували парад» (з часопису «Подільські єпархіальні відомості»).

  В 1936 р. собор зруйнували. А в середині 1990-х рр. розпочалися роботи з відновлення храму. У 2011 р. собор було урочисто відкрито.

  Проект будівництва собору в м. Кам’янці-Подільському в ім’я святого Олександра Невського (в розрізі) (10 липня 1865 р.)

  Фрагмент плану міста Кам’янця-Подільського 1865 р.

  Місце визначено для спорудження собору на плані 1856 р.

 •